Pandemia położyła program szczepień przeciwko HPV. W Opolu próbują odzyskać straconą frekwencję

Od lat w Opolu średnio 70 procent 12-letnich dziewcząt zgłaszało się na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. W czasie pandemii przyszło o połowę mniej. Miasto próbuje odzyskać stracony rocznik. Szczepienia odbędą się w sobotę.
Zobacz wideo

W 2020 roku, w czasie największego lockdownu, tylko 38 procent 12-letnich dziewcząt w Opolu zgłosiło się na szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), będącego główną przyczyną raka szyjki macicy. W zeszłym roku poziom wyszczepialności wzrósł do 63 procent, ale to wciąż sporo mniej niż w najlepszych latach. Przykładowo, w 2009 roku - gdy program ruszył - na szczepienie zgłosiło się 483 z 510 dziewcząt kwalifikujących się do programu, czyli 95 procent.

- Powody spadku zainteresowania - szczególnie w 2020 roku - były typowo organizacyjne, związane z lockdownem. Te dziewczynki po prostu nie przyszły - mówi nam Jolanta Kawecka, rzeczniczka Centrum Zdrowia w Opolu, gdzie odbywają się szczepienia w ramach miejskiego programu.

Druga szansa

By udostępnić darmowe szczepionki większej grupie dziewcząt i ochronić je przed groźnym nowotworem, w Opolu podjęto decyzję, by w tym roku szczepić także 13-latki. - Oprócz dziewcząt urodzonych w 2010 roku, czyli 12-letnich, na pierwszą dawkę mogą się zgłaszać do nas także dziewczynki z rocznika 2009, które z wyjątkowych powodów nie mogły zostać zaszczepione w zeszłym roku, na przykład z powodu obostrzeń pandemicznych, kwarantanny, izolacji czy choroby - zachęca Kawecka.

Czasu jednak nie jest dużo. W sobotę, 8 października, odbyła się pierwsza tura szczepień. Kolejne terminy to 15 października lub 19 listopada (soboty, w godzinach od 9 do 13). Szczepienia będą się odbywały w Przychodni Centrum w Opolu przy ul. Kościuszki 2 w Poradni Dziecięcej.

- Apeluję przede wszystkim do matek, by zapisywały swoje córki na szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Efekty będą po latach, ale dzięki temu programowi mamy nadzieję na wyeliminowanie dużej zachorowalności na raka szyjki macicy wśród opolanek - mówi Kawecka. Dziewczynki urodzone w 2009 i 2010 roku, które uczęszczają do opolskich szkół lub mieszkają w Opolu, można rejestrować na szczepienie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14 pod numerami telefonów:

  • 77 40 20 391,
  • 77 40 20 302,
  • lub mailowo: pozdzieci@centrumzdrowia.opole.pl.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny