"Nie wjeżdżaj między pojazdy, nie fotografuj". Ruchy wojsk na drogach Opolszczyzny i okolic

Po drogach województwa opolskiego, a także śląskiego i dolnośląskiego w najbliższych dniach przemieszczać się będą żołnierze i sprzęt wojskowy polskich Sił Zbrojnych, a także armii Czech, Słowacji oraz Węgier. Ma to związek z organizowanymi ćwiczeniami.

Ćwiczenia organizuje na swoim terenie 10. Opolska Brygada Logistyczna, a biorą w nich udział siły należące do tzw. Wielonarodowego Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego złożonej z żołnierzy państw Grupy Wyszehradzkiej.

- To sojusznicza struktura powołana do kierowania i koordynacji całości przedsięwzięć logistycznych w czasie działań bojowych - mówi nam kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Jak dodaje, żołnierze realizować będą zadania tak, jakby rozgrywała się rzeczywista operacja wojskowa, od momentu przyjęcia sił sojuszniczych, poprzez ich przemieszczenie i zabezpieczenie, aż do momentu wycofania sił poza granice kraju. Chodzi też o przećwiczenie realnego zabezpieczenia logistycznego stanowiska dowodzenia grupy.

- Nie wiemy, w jakim rejonie świata będziemy działać ani w jakich warunkach klimatycznych. Musimy być przygotowani na to, że wejdziemy w jakiś rejon i tam będziemy musieli rozpocząć funkcjonowanie i zabezpieczanie, czy to komponentu lądowego sił zbrojnych, lotniczego, morskiego, czy sił specjalnych, w zależności od specyfiki działań - wyjaśnia Płuciennik.

Uwaga na drogach

W związku z ćwiczeniami żołnierze i sprzęt wojskowy Sił Zbrojnych RP i armii Czech, Słowacji oraz Węgier będą w najbliższych dniach przemieszczać się po drogach województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Wzmożonego ruchu pojazdów wojskowych można spodziewać się do poniedziałku, a następnie - po zakończeniu ćwiczeń - od 7 do 10 października. Kolumny będą prowadzone przez żandarmerię wojskową.

- Trzeba zachować szczególną ostrożność. Nie wolno wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie ani ich fotografować - przypomina kpt. Piotr Płuciennik. Opolscy wojskowi opublikowali też ostrzeżenie: "Nie publikuj informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk, nie udostępniaj lokalizacji, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie, przedstawiające ważne obiekty wojskowe, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności".

10. Opolska Brygada Logistyczna od swojego powstania w 1999 roku bierze udział w zabezpieczaniu logistycznym większości polskich misji zagranicznych w Afryce, Azji i Europie. Aktualnie żołnierze Brygady realizują zadania w Rumunii, we Włoszech i w Turcji.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny