Opole. Nowoczesne Centrum już gotowe. Przeniesie się tu 300 miejskich urzędników. "To ogromny obiekt"
- To ogromny obiekt, w którym pracować będzie około 300 miejskich urzędników - mówi nam Daria Strąk z biura prasowego urzędu miasta Opola. Pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni przekraczającej 14 tysięcy metrów kwadratowych powstał w miejscu dawnej fabryki części samochodowych, w pobliżu skrzyżowania ulic Ozimskiej i Plebiscytowej.
Umowę na wykonanie CUP podpisano w 2020 roku. Teraz obiekt ma już wydane pozwolenie na użytkowanie i trwa jego wyposażanie. W Centrum Usług Publicznych będą znajdować się m.in. Miejski Zarząd Lokali Komunalnych, Miejskie Centrum Świadczeń i Wydział Lokalowy - mieszczące się teraz w wieżowcu przy Ozimskiej.
Z biurowca przy ulicy Firmowej do CUP przeniesie się Miejski Zarząd Dróg, a z budynku przy Sempołowskiej - Wydział Zarządzania Kryzysowego. W CUP znajdzie się także potężny Wydział Spraw Obywatelskich, który teraz obsługuje mieszkańców na placu Wolności. - W nowym budynku mieszkańcy będą odbierać dowody osobiste, prawa jazdy i rejestrować samochody. Ponadto do Centrum Usług Publicznych przeniesie się Urząd Stanu Cywilnego, a w ratuszu pozostanie tylko sala ślubów. Z ulicy Budowlanych przeniesie się Wydział Polityki Społecznej - wylicza nasza rozmówczyni.
Centrum Usług Publicznych zacznie działać jesienią tego roku. Fot. Piotr Zapotoczny/Agencja Wyborcza.pl
W nowym biurowcu znajdzie się także Centrum Inteligentnego Zarządzania Ruchem. Będzie parking naziemny i podziemny. Koszt inwestycji - tylko w części miejskiej - to 75,5 mln złotych. - Mamy nadzieję, że przed końcem roku Centrum Usług Publicznych zostanie otwarte - mówi Daria Strąk.
Inwestycja jest zarazem jedną z pierwszych realizowanych wspólnie przez administrację rządową i samorządową, bo drugi ze szklanych bliźniaczych biurowców służyć ma jako siedziba opolskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej. Przeprowadzi się do niej około 350 pracowników KAS z budynków mieszczących się obecne przy ulicach Ozimskiej, Szpitalnej i Cementowej.
Marszałek dostał za darmo działkę od prezydenta
Rozsiane po kilku miejscach Opola są także wydziały urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego. To po tym, jak w 2017 roku ówczesny wojewoda opolski Adrian Czubak wypowiedział władzom samorządowym umowę najmu pomieszczeń w gmachu przy Piastowskiej. W ostatnich dniach udało się jednak sfinalizować nieodpłatne przekazanie przez urząd miasta Opola samorządowi województwa działki obok CUP.
Akt notarialny podpisany został 12 lipca. To teren, którego wartość szacowana jest na 2,6 mln złotych, położony w rejonie zbiegu ulic Rejtana i Ozimskiej, w kierunku ulicy Pileckiego. Powstać ma tam gmach urzędu marszałkowskiego. - Wiele naszych biur - po tym, jak decyzją wojewody opolskiego zostaliśmy zmuszeniu do opuszczenia budynku przy ulicy Piastowskiej - jest w różnych lokalizacjach Opola. Zależy mi na udogodnieniach dla mieszkańców i naszych pracowników. Jesteśmy zmotywowani tym, co zrobiło miasto. Swój budynek chcemy dostosować do tego, co już tutaj powstało - mówi marszałek Andrzej Buła. Nowy budynek urzędu marszałkowskiego ma tam powstać w ciągu maksymalnie siedmiu lat.
DOSTĘP PREMIUM
Serwis informacyjny
Najnowsze podcasty
-
-
-
09:20EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
"Rząd robi prezenty przedwyborcze, jak laptopy, zupełnie bez kalkulowania tego, jaki to ma wpływ na edukacje"
-
09:00EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka
Rząd zmienia zdanie w sprawie wiatraków. R. Baniak: "to rząd mówił, że potrzebuje KPO, wiec nie rozumiem tego dualizmu myśleniowego"