25 lat od powodzi tysiąclecia w Opolu. "Mieszkańcy na dachach pisali, czego im potrzeba"

Dokładnie 25 lat temu - 6 lipca 1997 roku - w Opolu ogłoszono stan alarmowy. Fala kulminacyjna dotarła do miasta cztery dni później. Pod wodą znalazły się Bolko, Pasieka i Metalchem oraz cała lewobrzeżna część miasta. W najbliższych dniach opolanie będą wspominać nie tylko walkę o swój dobytek, ale także siłę międzyludzkiej solidarności.
Zobacz wideo

Obchody 25. rocznicy powodzi tysiąclecia rozpoczną się w czwartek (7 lipca) wystawą plenerową stworzoną ze zdjęć dokumentujących kataklizm. Na kilkudziesięciu fotografiach, które do końca lipca prezentowane będą na opolskim rynku, zobaczyć będzie można potężne zniszczenia, walkę z żywiołem, wzajemną pomoc, a także to, w jaki sposób opolanie egzystowali w zalanych miejscach. Pokazywane będą głównie fotografie przyniesione przez samych mieszkańców, ale także zdjęcia fotografików: Jerzego Stemplewskiego i Krzysztofa Świderskiego.

Szczególnie dla młodych osób, niepamiętających tamtych wydarzeń, może być to wszystko przerażające. - To zdjęcia pokazujące ogrom zniszczeń, między innymi na Zaodrzu. Można będzie zobaczyć, jak wysoko sięgała woda na ulicach Prószkowskiej czy Koszyka. Przypomnieć sobie dramatyczne chwile, gdy mieszkańcy na dachach bloków pisali, czego im potrzeba. Była to między innymi żywność i woda pitna, co następnie było dostarczane łodziami i pontonami - wspomina Magdalena Matyjaszek, naczelniczka Wydziału Kultury, Turystki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola. - To okazja, by zobaczyć walkę z żywiołem, ale przede wszystkim solidarność międzyludzką - dodaje.

Na wystawie umieszczone będą również kody QR do nagrań dostępnych w internecie. - To podcasty zawierają relacje świadków wydarzeń sprzed 25 lat. Nagrane zostały przez Galerię Sztuki Współczesnej w ramach projektu Festiwalu Wyspy Pasieki - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Usłysz Odrę

Główne wydarzenia zaplanowane są w niedzielę, czyli dokładnie 25 lat po tym, gdy wielka fala dotarła do Opola. W parku Nadodrzańskim - przy moście na Wyspę Bolko - odbędą się popołudniowe warsztaty dla dzieci pod hasłem "Wodny Pytajnik Przyrodniczy, czyli jak rzeka Odra mogła wyglądać 300 lat temu, a jaka będzie za kolejne 200 lat?".

O godzinie 17 w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki rozpocznie się koncert Michała Zygmunta, pt.: "Odra Sound Design". - Artysta zbierał dźwięki, które towarzyszą otoczeniu Odry - dźwięki miasta i dźwięki przyrody - i połączy je z muzyką - zapowiada Matyjaszek. To część dużego projektu pt.: "Usłysz Odrę. Historia w rzece ukryta" dedykowanego zarówno rocznicy, jak i samej Odrze. Również o 17 na placu Wolności rozpocznie się koncert "25 lat powodzi w Opolu. Cicha woda… klasycznie" połączony z prezentacją zdjęć. Zagra m.in. kwartet smyczkowy Opole Quartet.

25 lat temu

Powódź tysiąclecia rozpoczęła się od trwającego tydzień (3-10 lipca) intensywnego deszczu w Polsce, Czechach i Austrii. Z terenów górskich woda spłynęła do dorzeczy Odry, a pierwszymi zalanymi polskimi miastami były Prudnik i Głuchołazy. Do Opola woda wdarła się 8 lipca po godzinie 4 nad ranem. Dwa dni później dotarła tu fala kulminacyjna, która 12 lipca zalała także Wrocław. W wyniku tamtej powodzi w Polsce zginęło 56 osób, a straty materialne oszacowano na ok. 12 mld zł.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny