Opole powoła Radę Kobiet. Od razu padają pytania: "A co z Radą Mężczyzn?"

Głos kobiet ma być w Opolu lepiej słyszalny. Władze miasta chcą, by powstała Rada Kobiet, która da im realną możliwość wpływania na decyzje w sprawach dotyczących równouprawnienia, ale nie tylko.
Zobacz wideo

- W Opolu mamy kilka podmiotów doradczych i konsultacyjnych zajmujących się konkretnymi obszarami, między innymi tematyką młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, organizacji pozarządowych czy sportu. Powstanie Rady Kobiet znacząco wzmocni dialog władz miasta z mieszkańcami i mieszkankami Opola, stworzy szanse na konsultowanie ważnych aspektów dotyczących praw kobiet i równego traktowania - mówi nam Dorota Piechowicz-Witoń, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego i Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania.

Jak dodaje, chodzi nie tylko o opiniowanie działań pod kątem równouprawnienia, ale także wpływ na decyzje dotyczące polityki rodzinnej, dostępności opieki zdrowotnej, ochrony przed przemocą czy aktywizacji zawodowej. Rada Kobiet ma też inicjować i wspierać kampanie, debaty, konferencje, działania edukacyjne podnoszące świadomość opolanek i opolan w zakresie praw kobiet.

Kto zasiądzie w Radzie Kobiet?

Prawo zgłaszania kandydatek do rady będą mieć instytucje miejskie, rady dzielnic, organizacje pozarządowe lub grupa 10 (lub więcej) mieszkańców Opola. Nabór potrwa od 23 maja do 6 czerwca, a w Radzie Kobiet zasiąść ma co najmniej 10 osób.

Takie są wstępne założenia. O tym, jakie konkretnie kompetencje będzie miała nowa rada zdecydują sami mieszkańcy Opola. W mieście właśnie rozpoczęły się konsultacje dotyczące projektu zarządzenia prezydenta miasta w tej sprawie. Uwagi można kierować do Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Damrota 1 osobiście lub e-mailowo - na adres ngo@um.opole.pl (z dopiskiem "Rada Kobiet"). Sugestie zgłaszać mogą także instytucje, rady dzielnic i organizacje pozarządowe. Opinie są zbierane do 18 maja.

Będzie też Rada Mężczyzn?

O tym, jaki entuzjazm wzbudziła inicjatywa, przekonać się można, czytając komentarze na oficjalnym profilu prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego w mediach społecznościowych. Większość opinii ma zdecydowanie pozytywny wydźwięk. Są też tacy, którzy do pomysłu podchodzą z rezerwą. Wiele osób pyta też, czy powstanie Rada Mężczyzn? - Już jest - odpowiada prezydent. - Mężczyźni są zdecydowaną większością w Radzie Miasta - dodaje.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z