"Zastanawiałam się, co mogę zrobić. Nie chwycę przecież za karabin". Aby pomóc Ukraińcom, zorganizowała koncert

Ponad 100 artystów z Opola i z Ukrainy wystąpi w niedzielę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu podczas koncertu charytatywnego Opole dla Ukrainy. Zebrane środki zostaną przekazane na pomoc mieszkańcom ogarniętego wojną kraju.
Zobacz wideo

- Pomysł zorganizowania koncertu zrodził się w mojej głowie następnego dnia po wybuchu wojny - mówi Natalia Gosztyła, organizatorka wydarzenia. - Zastanawiałam się, co ja mogę zrobić jako artystka. Nie jestem przecież w stanie chwycić za karabin i pomyślałam sobie, że najlepiej wychodzi mi leczenie ludzkich serc i dawanie radości - dodaje.

Pani Natalia skrzyknęła swoich znajomych muzyków z Opola i przedstawiła im pomysł zorganizowania koncertu. Jak mówi, na początku zdania były podzielone - że to może nie ten moment, że przecież tam giną ludzie. Wśród osób, z którymi pani Natalia konsultowała swój pomysł, była inna opolska artystka, Basia Beuth. - Ja też na początku myślałam, że to za wcześnie, że może trzeba zakasać rękawy i pomagać przy zbiórkach potrzebnych Ukraińcom rzeczy - mówi. - Przekonała mnie pewna Ukrainka, która przyszła do mnie i powiedziała, że potrzeby są ogromne i po tej, i po tamtej stronie granicy. Potrzeba dużo pieniędzy, choćby po to, żeby zorganizować transporty rzeczy do Ukrainy, więc może zróbmy koncert. I tak dołączyłam do inicjatywy Natalii - dopowiada Basia Beuth.

Na scenie wystąpią opolskie zespoły i wykonawcy

Artyści, którzy wystąpią w niedzielę na koncercie, pochodzą z Opola - to między innymi Jarecki czy zespół Piersi. To także aktorzy opolskich teatrów. Na scenie pojawi się także prawie stuosobowy polsko-ukraiński chór, stworzony specjalnie na tę okazję. - Dzieci, młodzież, a także dorośli, którzy weszli w skład tego chóru, razem z pozostałymi artystami zaśpiewają na finał koncertu piosenkę "We Are the World" - utwór wykonany przez amerykański zespół USA for Africa, którego celem było zebranie finansów na pomoc dla głodujących w Afryce.

Dochód przekazany zostanie organizacji humanitarnej

Całkowity dochód ze sprzedaży biletów na koncert, w którym artyści wystąpią pro bono, przekazany zostanie fundacji HumanDOC, która ma swoje oddziały w Warszawie i w Opolu, i która niesie pomoc humanitarną m.in. w Ukrainie, organizuje transporty z darami. Środki zebrane podczas koncertu sfinansują taki właśnie transport. Podczas niedzielnego muzycznego wydarzenia odbędą się także licytacje. - Przygotowaliśmy fantastyczne fanty, między innymi samochód na weekend, różnego rodzaju vouchery czy dzieła sztuki - mówi pani Natalia.

Koncert odbędzie się w niedzielę 27 marca o 19 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - Taką imprezę planuje się rok wcześniej, intensywnie realizuje w trzy miesiące, a myśmy miały na to wszystko trzy tygodnie - dopowiada Natalia Gosztyła.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z