Opole. Artyści przekazują dzieła na rzecz Ukraińców. "Jednoczymy siły, żeby pomóc"

- Całe artystyczne środowisko Opola jednoczy siły, by wesprzeć sprawę ukraińską - mówi Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej. Już w piątek dzieła opolskich artystów będzie można wylicytować na aukcji, z której dochód zostanie przeznaczony na wsparcie Ukraińców. Zaangażowało się ponad 40 twórców.
Zobacz wideo

Artystyczna akcja charytatywna dla Ukrainy "Dobro" odbędzie się w piątek o 18 na parterze Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. W trakcie aukcji będzie można wylicytować prace opolskich artystów, którzy na ten cel przekazali swoje dzieła. Jest ich ponad 40. Gotówkę, która będzie zapłatą za zakupiony obraz czy rzeźbę, trzeba będzie wrzucić do specjalnej puszki przeznaczonej na zbiórkę publiczną prowadzoną przez Fundację im. Romana Kirsteina - na pomoc humanitarną Ukrainie.

- Całe artystyczne środowisko Opola, bo i my, i nasi koledzy, i koleżanki z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz z Opolskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków jednoczymy siły, by wesprzeć sprawę ukraińską - mówi Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. - Bardzo zachęcamy do udziału w aukcji. Prac jest ponad 40. Mieliśmy bardzo duży odzew, wszyscy chętnie te prace dawali. Jest w czym wybierać - dodaje.

Będzie też aukcja on-line

Akcja składa się z dwóch części. Pierwsza - stacjonarna - już dziś (piątek). Te prace, które wówczas nie znajdą nabywców, ale też i inne , przekazane przez studentów, absolwentów, wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego zostaną wystawione na aukcji na Allegro. Opiekę nad tą częścią wydarzenia sprawuje Stowarzyszenie Studentów UO "Juvenes" wraz Samorządem Studenckim Uniwersytetu Opolskiego. Ta licytacja potrwa do końca marca.

- Zbiórka pieniężna z akcji on-line zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przyjechali do nas, do Opola i mieszkają między innymi w akademikach Uniwersytetu i Politechniki - mówi dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z