Krzysztof Cugowski honorowym obywatelem Lublina. ''To namiastka naszej wdzięczności''

Anna Gmiterek-Zabłocka
Lublin ma dwóch nowych honorowych obywateli. Jednym z nich jest Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera, z Lublinem związany od urodzenia. Decyzję o nadaniu mu wyjątkowego tytułu podjęła rada miasta.
Zobacz wideo

Z wnioskiem o to, by lider Budki Suflera został honorowym obywatelem Lublina wystąpiła grupa radnych, głównie z Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie pomysł poparło 23 radnych, nikt nie był przeciw, trzy osoby wstrzymały się od głosu. 

Krzysztof Cugowski jest od lat związany z Lublinem. Tu się urodził, tu mieszka, mimo kariery - nigdy na stałe nie wyprowadził się z tego miasta. Jak uzasadniał projekt radny Zbigniew Ławniczak (PiS), to wybitny polski muzyk rockowy o niepowtarzalnym głosie i wyjątkowej charyzmie.

"Namiastka wdzięczności"

"Krzysztof Cugowski rozsławił Lublin zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, koncertując w różnych zakątkach globu. Przyznane honorowe obywatelstwo stanowi jedynie namiastkę wdzięczności, jaką pragniemy wyrazić jako mieszkańcy Lublina. Dziękujemy za ogromny wysiłek w rozwój kulturalny i artystyczny w naszym mieście" - wskazano w przyjętej przez radę miasta uchwale. 

Cugowski, wraz z Budką Suflera, są ściśle związani z Radiem Lublin - tu nagrywali swoje płyty, koncertowali. Sam wokalista już wcześniej otrzymał m.in. tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego, Medal Prezydenta Miasta Lublina czy Nagrodę Angelusa Lubelskiego. W 2020 roku obchodził podwójny jubileusz: 50-lecia pracy artystycznej i 70-lecie urodzin. Ma w swoim muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, cztery koncertowe i pięć składanek. Jedna z płyt to rekord sprzedażowy polskiej fonografii - płyta "Nic nie boli tak jak życie" sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy. 

Krzysztof Cugowski Krzysztof Cugowski ma bardzo utalentowaną wnuczkę. Ludzie pokochali jej głos

"Dzięki takim postaciom Lublin przyciąga młodych ludzi, ponieważ w ich świadomości żyje tradycja muzyczna, artystyczna oraz kulturalna naszego miasta, która jest dziełem pana Krzysztofa Cugowskiego. Rada, nadając tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin, wyraża tym samym podziękowanie i wdzięczność za zaangażowanie i wszelką działalność na rzecz naszego miasta" - napisali radni.

Tytuł również dla Władysława Żmudy

Drugi tytuł honorowego obywatela radni nadali Władysławowi Żmudzie, który jest najbardziej utytułowanym lubelskim piłkarzem. To postać również urodzona w Lublinie i przez lata z Lublinem związana. W drużynie narodowej w latach 1973-1986 rozegrał 91 meczów. Jest jedynym polskim zawodnikiem, który czterokrotnie reprezentował kraj na mistrzostwach świata i przez wiele lat był piłkarzem, który rozegrał najwięcej, bo aż 21 meczów na mundialach. Po zakończeniu piłkarskiej kariery rozpoczął działalność trenerską. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość nadania obu honorowych obywatelstw. 

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin nadawane jest w formie uchwały rady miasta, zawsze z inicjatywy prezydenta lub grupy radnych. Do tej pory ten zaszczytny tytuł otrzymali m.in. Wadna Póltawska, prof. Andrzej Nikodemowicz, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prof. Norman Davies, Jan Paweł II czy siatkarz Tomaz Wójtowicz i ojciec Ludwik Wiśniewski. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z