Krzysztof Cugowski honorowym obywatelem Lublina. ''To namiastka naszej wdzięczności''
Z wnioskiem o to, by lider Budki Suflera został honorowym obywatelem Lublina wystąpiła grupa radnych, głównie z Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie pomysł poparło 23 radnych, nikt nie był przeciw, trzy osoby wstrzymały się od głosu.
Krzysztof Cugowski jest od lat związany z Lublinem. Tu się urodził, tu mieszka, mimo kariery - nigdy na stałe nie wyprowadził się z tego miasta. Jak uzasadniał projekt radny Zbigniew Ławniczak (PiS), to wybitny polski muzyk rockowy o niepowtarzalnym głosie i wyjątkowej charyzmie.
"Namiastka wdzięczności"
"Krzysztof Cugowski rozsławił Lublin zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, koncertując w różnych zakątkach globu. Przyznane honorowe obywatelstwo stanowi jedynie namiastkę wdzięczności, jaką pragniemy wyrazić jako mieszkańcy Lublina. Dziękujemy za ogromny wysiłek w rozwój kulturalny i artystyczny w naszym mieście" - wskazano w przyjętej przez radę miasta uchwale.
Cugowski, wraz z Budką Suflera, są ściśle związani z Radiem Lublin - tu nagrywali swoje płyty, koncertowali. Sam wokalista już wcześniej otrzymał m.in. tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego, Medal Prezydenta Miasta Lublina czy Nagrodę Angelusa Lubelskiego. W 2020 roku obchodził podwójny jubileusz: 50-lecia pracy artystycznej i 70-lecie urodzin. Ma w swoim muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, cztery koncertowe i pięć składanek. Jedna z płyt to rekord sprzedażowy polskiej fonografii - płyta "Nic nie boli tak jak życie" sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy.
"Dzięki takim postaciom Lublin przyciąga młodych ludzi, ponieważ w ich świadomości żyje tradycja muzyczna, artystyczna oraz kulturalna naszego miasta, która jest dziełem pana Krzysztofa Cugowskiego. Rada, nadając tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin, wyraża tym samym podziękowanie i wdzięczność za zaangażowanie i wszelką działalność na rzecz naszego miasta" - napisali radni.
Tytuł również dla Władysława Żmudy
Drugi tytuł honorowego obywatela radni nadali Władysławowi Żmudzie, który jest najbardziej utytułowanym lubelskim piłkarzem. To postać również urodzona w Lublinie i przez lata z Lublinem związana. W drużynie narodowej w latach 1973-1986 rozegrał 91 meczów. Jest jedynym polskim zawodnikiem, który czterokrotnie reprezentował kraj na mistrzostwach świata i przez wiele lat był piłkarzem, który rozegrał najwięcej, bo aż 21 meczów na mundialach. Po zakończeniu piłkarskiej kariery rozpoczął działalność trenerską. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość nadania obu honorowych obywatelstw.
Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin nadawane jest w formie uchwały rady miasta, zawsze z inicjatywy prezydenta lub grupy radnych. Do tej pory ten zaszczytny tytuł otrzymali m.in. Wadna Póltawska, prof. Andrzej Nikodemowicz, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prof. Norman Davies, Jan Paweł II czy siatkarz Tomaz Wójtowicz i ojciec Ludwik Wiśniewski.
-
TSUE wydał wyrok w sprawie o reformę polskiego sądownictwa
-
Polscy ochotnicy zaatakowali terytorium Rosji? Jest komentarz Rosjan
-
Prof. Markowski ostrzega przed "oszustwami wyborczymi, które się szykują". Jaką przewagę musi mieć opozycja w wyborach?
-
Wyrok TSUE miażdży PiS-owską reformę sądownictwa. "Znów mogą czekać nas kary"
-
"Widać dygocik". Władza przestraszyła się marszu 4 czerwca? "Wyrażają pogardę dla Polaków"
- Poszła popływać w Wiśle i już nie wypłynęła. Trwają poszukiwania młodej kobiety
- "Weaknesses" - jak sprytnie mówić o swoich słabościach
- Ziobro grzmi po wyroku. Atakuje TSUE. "Główny sąd europejski jest skorumpowany"
- Nagła zmiana pogody przed długim weekendem. IMGW: Opady, burze z gradem i ulewami
- Europa znów chętnie wsiada do pociągów, zwłaszcza nocnych. A w Polsce mamy do czego wsiąść?