IPN robi internetowy quiz o Zagładzie Żydów. Historycy zaskoczeni. "Niewłaściwe i oburzające"
"Zagłada Żydów Europejskich" - internetowy konkurs pod takim hasłem przygotował lubelski Instytut Pamięci Narodowej. Informację w tej sprawie zamieścił w mediach społecznościowych. Podał, że - aby wziąć udział w quizie - należy obejrzeć wystawę "Zagłada Żydów Europejskich", zapoznać się z regulaminem konkursu i zostawić swoje dane kontaktowe.
Pierwszy komentarz, który pojawił się pod wpisem krytykował pomysł - wskazując, że quiz o Zagładzie jest niestosowny. Wpis zniknął ze strony (screen udało nam się zachować - publikujemy niżej), a po kilku godzinach pojawił się nowy, w którym IPN precyzuje, że chodzi o "Internetowy konkurs wiedzy do wystawy 'Zagłada Żydów Europejskich'". Zapowiada również przyznanie nagród książkowych wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej.
Wpis z profilu lubelskiego IPN Źródło: profil oddziału lubelskiego IPN na Facebooku
- Zabawa - a taką formułę ma quiz - nie jest właściwą formułą sprawdzania wiedzy o Zagładzie - komentuje prof. Adam Puławski, który tą tematyką zajmuje się od kilkudziesięciu lat. Jego zdaniem jest to co najmniej niefortunne i niestosowne. - Używanie słowa "gra" czy "quiz" jest niewłaściwe i oburzające. Odpowiedzialność za to spoczywa na kierownictwie IPN. Chodzi między innymi o dyrektora lubelskiego oddziału Roberta Derewendę. W mojej ocenie to może świadczyć o braku wrażliwości. Trudno to usprawiedliwiać - komentuje stanowczo Puławski.
- Kiedyś była dyskusja o tym, czy w szkole powinien być przedmiot "Holocaust - nauczanie o Zagładzie". I jeden z głównych nauczycieli, który się tą tematyką zajmuje - Robert Szuchta - powiedział, że jest przeciwny. Proszę sobie wyobrazić, że przychodzi uczeń i mówi: "Dostałem dwóję z Holocaustu". O tym, jak uczyć o Zagładzie, jest bogata literatura. Ale IPN ewidentnie nie chciał do niej zajrzeć, stąd pomysł na quiz z nagrodami - dopowiada prof. Puławski.
"Nie można trywializować tematu Zagłady"
Zgodnie z zamieszczonym w sieci regulaminem konkursu, jego celem "jest poznawanie i popularyzowanie wiedzy dotyczącej historii najnowszej Polski". Konkurs jest przeprowadzany on-line, w formie quizu, od 30 stycznia do 12 lutego, z pomocą darmowej aplikacji Quizizz. "W przypadku wzmożonego zainteresowania konkursem organizator przewiduje jego czasowe przedłużenie" - zapowiada IPN. W regulaminie zapisano również, że "do rozwiązywania testu wiedzy uczestnik może podejść tylko raz. Kilkukrotne rozwiązywanie testu wiedzy przez tą samą osobę będzie podstawą do jej dyskwalifikacji".
By wziąć w quizie udział, trzeba podać swój adres mailowy. "Organizatorzy konkursu - po zapoznaniu się z odpowiedziami - wybiorą trzech laureatów. Zostaną oni poinformowani o liczbie punktów oraz zajętym miejscu drogą mailową. Wybrani laureaci powinni skontaktować się za pomocą wiadomości zwrotnej z organizatorem, w celu dobrowolnego przekazania swoich danych niezbędnych do wysyłki nagrody. Nagrodami w konkursie są publikacje książkowe 'Żydzi Krakowa w dobie zagłady' autorstwa Ryszarda Kotarby" - piszą organizatorzy.
Adam Musiał - nauczyciel, edukator o Zagładzie, wyróżniony w konkursie Nagroda POLIN 2019 - nie ma wątpliwości, że quizy nie są właściwą formułą nauczania o Zagładzie. Mówi wprost: nie można trywializować tematu. - Należy uważać, czy narzędzie, z którego korzystamy w edukacji o Holocauście, nie jest formą trywializacji treści, które chcemy młodzieży przekazać. Bo trywializacja tego konkretnego tematu jest bardzo niepożądana - mówi. - Quizy kojarzą się z zabawą, z rozrywką i nie sądzę, by był to odpowiedni sposób do sprawdzania wiedzy o Zagładzie. Zagłada jest tematem ogromnego kalibru, bo dotyczy spraw fundamentalnych - ludzkiej śmierci i życia, eksterminacji, cierpienia ofiar. A to są tematy, które wymagają refleksji, zadumy, namysłu i w mojej ocenie nie powinno się do nich nawiązywać w formule quizu - wyjaśnia Musiał.
Lubelski IPN nie ma sobie nic do zarzucenia
Rzecznik IPN w Lublinie Szczepan Barczyk przekazał nam, że "formuła internetowych konkursów wiedzy Quizizz jest stosowana przy wielu działaniach edukacyjnych".
"Konkursy internetowe na platformie Quizizz są organizowane cyklicznie w ramach prezentacji wystaw elementarnych w przestrzeni miejskiej miasta Lublina oraz w wersji cyfrowej na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Specyfika platformy Quizizz zakłada posługiwanie się standardowym dla tej konkretnie platformy słownictwem. Platforma Quizizz jest jednym z najczęściej używanych narzędzi tego typu, służących docieraniu do masowego młodego odbiorcy z treściami edukacyjnymi" - argumentuje Szczepan Barczyk.
Jak dodaje, treści, którymi zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej, w dużej części są tematami trudnymi, związanymi z martyrologią. "Rezygnując z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych moglibyśmy spowodować brak komunikacji z młodym pokoleniem w istotnych dla historii Polski zagadnieniach" - przekonuje dalej rzecznik lubelskiego IPN. Szczegółowe informacje na temat konkursu są na stronie IPN.
-
Min. Moskwa chce zabierać paszporty krytykom PiS-u. "Putin też by chciał, żeby Nawalny wyjechał"
-
Rosja kończy jako wasal Chin. "Putin brzmiał płaczliwie, jak suplikant lekko zdesperowany"
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
Gdzie jest Adrian Klarenbach? Nieoficjalnie: Gwiazdor TVP zawieszony. Poszło o posła Zjednoczonej Prawicy
-
Siedem osób rannych podczas egzekucji komorniczej w Brzegu. Doszło do wybuchu
- Książę William jest w Polsce. Niespodziewana wizyta w Rzeszowie
- Czy Emigracja XD jest przereklamowana?
- Apostazja - jak wystąpić z Kościoła? Wzór oświadczenia
- Okrzyki "Judasze", poleciały jajka. Incydent przed wystąpieniem wicepremiera Kowalczyka w Jasionce
- Kierowcy ciężarówek protestują. Na S8 są poważne utrudnienia. Zator ma 10 km