Młodzi lublinianie wcielą się w rolę strażaków. Pierwsze takie miejsce w województwie

W Lublinie otwarto jedno z pierwszych w Polsce Multimedialnych Centrów Edukacji Przeciwpożarowej. To miejsce skierowane do dzieci i młodzieży, które - przy użyciu nowoczesnych technologii - dowiedzą się, jak radzić sobie w obliczu różnych zagrożeń.
Zobacz wideo

Nowe interaktywne centrum kosztowało około 11 mln złotych i powstało w ramach projektu rewitalizacji obiektów Komendy Miejskiej. Jest najnowocześniejszym tego typu obiektem na terenie województwa lubelskiego i jednym z nielicznych w Polsce.

Dzieci i młodzież z lubelskich szkół będą mogli odbywać tu lekcje dotyczące bezpieczeństwa w lesie, na ulicy czy w szkole. Ścieżka edukacyjna składa się z kilku sal - chodzi m.in. o zagrożenia pożarowe w domu i lesie, skutki wypadków drogowych, zasady przebywania nad wodą czy udzielanie pierwszej pomocy. Są filmy multimedialne dostosowane do wieku dzieci, które mają z tego korzystać, ale nie tylko. Pojawił się też np. multimedialny hydrant - po włączeniu którego słychać głos lektora: "Witaj w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej".

Otwarcie Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w LublinieOtwarcie Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Lublinie Zdj. Komenda Miejska Straży Pożarnej w Lublinie

Dzieci, które przyjdą na lekcję do centrum, poznają np. zasady bezpiecznego przebywania nad wodą, ale też będą mogły wcielić się w strażaków - odbierając zgłoszenia w specjalnie utworzonym stanowisku kierowania. Co więcej, będą też miały możliwość udać się na akcję ratowniczo-gaśniczą - wszystko oczywiście w wirtualnej rzeczywistości. 

- Mamy od lat świetnie funkcjonującą salę "Ognik", która cieszy się ogromną popularnością. Przychodzą do niej wycieczki ze szkół i przedszkoli. A to, co otwieramy teraz, to jest kolejny krok do przodu. Idziemy w stronę bardziej atrakcyjną dla odbiorcy, interaktywną, gdzie można poznać całe spektrum działań strażaków, od wypadków drogowych, przez pracę dyspozytora, po pożary - mówi Andrzej Szacoń, rzecznik komendy miejskiej w Lublinie. 

Zajęcia w Centrum będą przeprowadzane w grupach 15-20-osobowych, pod kierunkiem strażaków. Czas przejścia "ścieżką edukacyjną'' wyniesie około 50-70 minut.

Na razie odbyło się uroczyste otwarcie. A pierwsze edukacyjne wizyty w centrum ruszą już na początku lutego. Informację dotyczące zapisów grup niebawem ukażą się na stronie internetowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie oraz portalach społecznościowych. 

- Kiedyś Straż Pożarna była kojarzona głównie z gaszeniem pożarów. Teraz strażacy biorą udział również w wielu innych działaniach. Mamy nowe zadania, w tym z zakresu profilaktyki. Zaczęliśmy się rozwijać w tym kierunku, robimy kampanie społeczne. Ta profilaktyka wśród dzieci i młodzieży to już kolejny krok. Chcemy poszerzać wiedzę społeczeństwa, poszerzać umiejętności z wielu zakresów bezpieczeństwa. W obliczu zimy - mowa tu choćby o bezpieczeństwie na lodzie. Jest dużo informacji, z którymi dzieci mogą się zapoznać - wyjaśnia Szacoń. 

Interaktywne Centrum Edukacji PrzeciwpożarowejInteraktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej Fot. Anna Gmiterek-Zabłocka/ Radio TOK FM

- Beneficjentem tego projektu są mieszkańcy. Jestem przekonany, że jeśli większość dzieci i młodzieży przejdzie przez tę ścieżkę w tak atrakcyjnej formie, to nastąpi radykalna zmiana zachowań. Tego typu ścieżki powinny działać w różnych obszarach edukacji - powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka, obecny na uroczystym otwarciu centrum. - Jestem pod wrażeniem. Różnorodność zagrożeń, które są pokazane - łącznie z tym niezmiernie ważnym elementem pierwszej pomocy, są znakomite - dodał. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny