"Dzięki aktywistom świat jest lepszy". Hanna Machińska z Oscarem Praw Człowieka

REKLAMA
Anna Gmiterek-Zabłocka
Ratowała ludzi na polsko-białoruskiej granicy, pomagała zatrzymanym na protestach, zawsze wspierała mniejszości - dr Hanna Machińska, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich odebrała nagrodę specjalną Stowarzyszenia im. Zbigniewa Hołdy. Zadedykowała ją aktywistom z Podlasia, którzy pomagają uchodźcom w lesie.
REKLAMA
Zobacz wideo

Gala Nagrody im. Profesora Zbigniewa Hołdy, jak co roku, odbyła się w Lublinie. To tu - na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej - profesor uczył studentów m.in. o prawach człowieka. W czasach "Solidarności" służył pomocą prawną opozycjonistom, a w jego domu w Lublinie odbywały się spotkania z ludźmi opozycji, m.in. Jackiem Kuroniem, Bronisławem Gieremkiem czy Adamem Michnikiem. 

REKLAMA

W tym roku nagrody jego imienia miały być dwie, ale ostatecznie przyznano też nagrodę specjalną - dla dr Hanny Machińskiej, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, która - zgodnie z decyzją prof. Marcina Wiącka - odchodzi z urzędu z końcem grudnia

Przyznano jej nagrodę za ogromne zaangażowanie w pomoc osobom zatrzymywanym na protestach, członkom społeczności LGBTQ, ale też migrantom i migrantkom z polsko-białoruskiej granicy. - W ubiegłym roku dr Hanna Machińska nagrodę imienia profesora Zbigniewa Hołdy nazwała Oscarem Praw Człowieka. I dzisiaj ten Oscar idzie do niej - powiedziała Maria Ejchart-Dubois, prezeska Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy.

- Jadąc do Lublina widziałam straszną zimę. Wszystkie nasze myśli idą teraz w kierunku Ukrainy, ale przede wszystkim w kierunku granicy polsko-białoruskiej. Wyróżnienie, które mi przyznano, jest wyróżnieniem zbiorowym - mówiła dr Machińska. I dodała, że bohaterami dziś są przede wszystkim aktywiści, którzy pomagają w lasach na Podlasiu. - To oni, często bezimienni, poświęcają wiele ze swojego życia. To jest ich cierpienie, ich emocje i wielka radość, gdy uratują życie ludzkie. Uważam, że to właśnie dzięki aktywistom świat jest lepszy - dodała zastępczyni RPO. 

Dr Machińska została też w Lublinie wyróżniona medalem Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. - Broni wolności, a praw człowieka chroni nie w zaciszu gabinetów i biur, nie w trakcie konferencji naukowych, ale na bieżąco, wśród ludzi, będąc na pierwszej linii frontu walki o wolność, godność i równość człowieka. I jest wręcz ucieleśnieniem tej godności, wolności i równości - uzasadniał, wręczając nagrodę, konstytucjonalista z lubelskiego UMCS prof. Sławomir Patyra. 

REKLAMA

Nagroda dla sędziego Żurka. "Stał się zwierzyną łowną"

Coroczne nagrody trafiły do sędziego Waldemara Żurka i Aborcyjnego Dream Teamu. Laudację dla sędziego Żurka wygłosił prof. Adam Bodnar. - Sędzia Waldemar Żurek jest zawsze uczciwy, konkretny, jasny w przekazie i odważny. Stał się zwierzyną łowną dla rzeczników dyscyplinarnych dla sędziów, ale i innych organów władzy - mówił Bodnar. 

Były RPO nawiązał do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jaki zapadł w sprawie sędziego Waldemara Żurka. - Trybunał stwierdził, że sędzia Żurek jest jednym z najbardziej emblematycznych przedstawicieli wspólnoty sędziowskiej w Polsce, który nieustannie broni rządów prawa oraz niezależności sądownictwa. Skąd się bierze ta emblematyczność? Moim zdaniem to nie jest tylko kwestia aktywności na wielu polach czy kierowania się busolą moralną wskazującą standardy praworządności. Myślę, że wielu z nas dostrzega w Waldemarze Żurku nie tylko sędziego, ale też człowieka. I myślę, że te cechy osobiste powodują, że w momencie próby odegrał największą rolę życia - mówił Bodnar. 

Sędzia - odbierając nagrodę - przyznał, że ostatnie lata nie są łatwe. - Ogromne wyrazy wdzięczności dla mojej rodziny, która najtrudniej to znosiła. Ja jestem trochę żołnierzem w okopie, a moja rodzina to matka, czekająca na tego żołnierza. Dzisiaj to porównanie wydaje nam się bardzo wyraziste z uwagi na to, co dzieje się w Ukrainie. Ale rodzina płaci najwięcej. Natomiast - nie oszukujmy się - mnie by tutaj nie było, gdyby nie nasza ludzka, sędziowska, prawnicza solidarność - powiedział. Wymienił m.in. swoich kolegów - sędziów z Krakowa, ale też pełnomocników, którzy pomagają mu uporać się z postępowaniami, które mu wytoczono. - Jest też Robert Hojda [z Tour de Konstytucja - przyp. red.]. Robert zaraził mnie otwarciem i wyjściem do ludzi. To mnie bardzo dużo nauczyło - mówił Żurek. 

Sędzia nawiązał również do sytuacji związanej z działalnością Sądu Najwyższego. - Musimy stanąć i bronić resztek tego sądu, bo jeżeli chcemy przywracać praworządność, to walczący dzisiaj z ogromnym poświęceniem sędziowie Sądu Najwyższego, legalni sędziowie, będą kręgosłupem przywracania praworządności - dodał Żurek. 

REKLAMA

Aborcyjny Dream Team z nagrodą

Nagrodę im. prof. Zbigniewa Hołdy odebrał również Aborcyjny Dream Team. Za walkę o prawa kobiet, w tym prawa do aborcji. - Przerwanie ciąży jest często tylko narzędziem, a celem jest odzyskanie władzy nad własnym życiem i nad własnym ciałem. Gdyby polskie prawo nie karało za pomoc w aborcji, to nasza praca kończyłaby się na przekazaniu tabletek i wsparciu rozmową. Nie byłoby w tej pracy nic wzniosłego ani niebezpiecznego - mówiła jedna z aktywistek Natalia Broniarczyk, nawiązując do zakazu aborcji.

- Od 2020 roku, od wyroku pseudo-Trybunału, nasza rzeczywistość bardzo się skomplikowała, ale to nie jest tak, że zaczęłyśmy wyjeżdżać do Czech czy Holandii od października 2020 roku, bo wyjeżdżałyśmy też już wcześniej. Ale od 2019 roku możemy wspierać się wzajemnie w ramach Aborcji Bez Granic. I chcemy podkreślić, że każdy powód do aborcji jest ważny, bo jest powodem tej osoby, która potrzebuje przerwać ciążę. Nieważne, czy to wpadka, czy ciąża w wyniku gwałtu, czy wada płodu, czy trudna sytuacja ekonomiczna. Każdy powód jest OK, jeśli jest twój - dodała Broniarczyk. 

Na zakończenie gali odbył się koncert wywodzącej się z Lublina Marty Baum. 

Profesor Zbigniew Hołda był adwokatem z Lublina, obrońcą praw człowieka, wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zmarł w 2009 roku. Jego uczniowie i współpracownicy założyli stowarzyszenie, które od kilku lat przyznaje specjalne nagrody. Trafiają do osób, dla których prawa człowieka są najwyższą wartością.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory