Szopka, iluminacje i atrakcje dla mieszkańców. W Lublinie trwa Festiwal Bożego Narodzenia

Festiwal Bożego Narodzenia to lubelska tradycja. W tym roku zaplanowano koncerty kolęd, świąteczne spacery z przewodnikiem, a także grę miejską. Miasto zachęca mieszkańców do brania udziału w przygotowanych atrakcjach i zapewnia, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Zobacz wideo

Festiwal Bożego Narodzenia to m.in. miejskie iluminacje. W tym roku - ze względu na kryzys - jest ich nieco mniej. Rozświetlają miasto wieczorami, a wyłączane są o północy (także w ramach oszczędności). Stanęła też już szopka bożonarodzeniowa - u zbiegu deptaka i placu Litewskiego. W szopce będą się odbywać koncerty kolęd. Występują tu chóry, zespoły instrumentalne, dzieci ze szkół i przedszkoli. W tym roku - również z Ukrainy. Są jeszcze wolne terminy i można zgłosić swój udział w koncertowaniu. Zapisy przyjmowane są pod adresem mailowym (swieta@lublin.eu) lub telefonicznie (81 466 19 34).

Do 22 grudnia mieszkańcy Lublina mają możliwość udziału w przygotowanych przez miasto różnorodnych warsztatach rękodzielniczych. Zaplanowano m.in. wykonywanie ozdób choinkowych. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

W ramach festiwalu sporo się dzieje w stworzonej niedawno przestrzeni dla młodzieży Hej!,  gdzie zaplanowano jeszcze warsztaty szydełkowania, świąteczne karaoke oraz przygotowywanie mapy marzeń, czyli najważniejszych planów na przyszły rok. Hej! mieści się w centrum miasta, przy Peowiaków 11. Przyjść może każdy, to miejsce stworzone specjalnie z myślą o młodych mieszkańcach Lublina. 

Festiwal Bożego Narodzenia to również - już w niedzielę - Sprawunki, czyli Targi Wyjątkowych Rzeczy. Można kupić prezent dla kogoś z rodziny czy przyjaciół. Prezent wyjątkowy, rękodzielniczy. W ramach wydarzenia, o godz. 13, odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży z Ukrainy - chóru "Weseliki".

W ramach festiwalu można się też wybrać na organizowaną przez miejskie lodowisko świąteczną potańcówkę na lodzie (odbędzie się w sobotę o 19). Tego dnia ruszy także gra miejska. Zainteresowani mogą odebrać pakiety do gry w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1/3 lub pobrać je ze strony swieta.lublin.eu, w terminie od 17 grudnia do 9 stycznia. Dla uczestników zabawy przewidziano drobne upominki.

Z kolei w niedzielę wieczorem lublinianie mogą się wybrać do Archikatedry Lubelskiej, gdzie wystąpi Chór Młodzieżowy Miasta Lublina. W ramach festiwalu będzie też świąteczny koncert Alicji Janosz z zespołem w Bazylice oo. Dominikanów, a także styczniowe koncerty "Kolędy" Janka Traczyka w Pracowni Kultury Maki oraz koncert kolęd i pastorałek "Jechała kolęda" Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie przy ul. Jana Pawła II 11. 

Od wielu lat w Lublinie organizowana była Wigilia Starego Miasta. Mieszkańcy Starówki, ale i całego Lublina dzielili się opłatkiem i mogli zjeść tradycyjne świąteczne dania. W tym roku miało jej nie być, bo organizujący spotkanie ojcowie dominikanie nie mieli wsparcia finansowego od sponsorów. Bo kryzys. Ale - po tekście w jednej z lokalnych gazeta - Wigilia się odbędzie. Pieniądze na jej organizację znalazł marszałek województwa. Wigilię zaplanowano na piątek - 23 grudnia - wieczorem. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z