"Queerujemy Lublin". Galeria Labirynt czeka na pomysły rozwijające społeczność LGBT

Lubelska Galeria Labirynt i Biblioteka Azyl zbierają pomysły na działania na rzecz społeczności LGBTQ w stolicy Lubelszczyzny. Na ich realizację otrzymać można specjalny mikrogrant. Wszystko w ramach akcji "Queerujemy Lublin".
Zobacz wideo

Chodzi o działania, które wsparłyby społeczność LGBT w Lublinie. Mogą to być spotkania, wystawy, projekcje, promocje książek, wieczorki literackie, ale też choćby stworzenie instalacji artystycznej. Dopuszczalny jest też na przykład koncert czy wykład. Ważne, by pomysł był związany z tęczową społecznością. 

Pieniądze na mikrogranty pochodzą z funduszy The European Cultural Foundation - z programu The Europe Challange 2022-23, z którego dofinansowany jest cały projekt. Wnioski można składać do 23 grudnia (za pośrednictwem odpowiedniego formularza). Pieniądze trafią do wnioskodawców w pierwszej połowie stycznia. 

Jak przekazała nam Alicja Gieleta z Galerii Labirynt, nie trzeba mieć doświadczenia w organizacji wydarzeń ani dorobku artystycznego, aby móc zgłosić projekt. - Zespół Biblioteki Azyl pomoże w realizacji zamierzeń. Wnioski można składać jako osoby indywidualne, duety lub kolektywy - przekonują organizatorzy.

Projekt jest skierowany do młodych osób (15-27 lat) LGBTQIA+ mieszkających w Lublinie. Wnioskować można maksymalnie o kwotę 1500 zł. 

Galeria Labirynt w Lublinie słynie z otwartości i tolerancji. To tu prezentowana była m.in. głośna w Polsce wystawa "Nigdy nie będziesz szła sama" z plakatami ze Strajku Kobiet czy wystawa "Jesteśmy ludźmi" powstała w reakcji na homofobiczne wystąpienia ludzi z obozu rządzącego. "Wystawa ma na celu pokazanie, że środowisko artystyczne nie jest obojętne na homofobię oraz wszelkie przejawy dyskryminacji" - napisali jej twórcy.

Tu powstała też Biblioteka Azyl, w której gromadzona jest literatura o tematyce LGBTQ+. Już w tej chwili jest w niej ponad tysiąc książek.  

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z