Wysokie koszty obsługi miejskiego długu. W Lublinie to pół tysiąca złotych na mieszkańca

Anna Gmiterek-Zabłocka
Lubelska Fundacja Wolności zbadała projekty budżetów miast wojewódzkich na przyszły rok. Analiza pokazała, że koszt obsługi zaciągniętych przez Lublin kredytów w przyszłym roku wyniesie ponad 169 milionów złotych. To najwyższy udział kosztów obsługi długu w budżetach wszystkich miast wojewódzkich.
Zobacz wideo

Przyszłoroczny budżet Lublina to 2,6 miliarda złotych po stronie dochodów i 2,9 miliarda złotych po stronie wydatków. Warto przy tym nadmienić, że same wydatki bieżące mają wynieść 2,4 miliarda złotych - to m.in. pieniądze potrzebne na funkcjonowanie szkół, komunikacji miejskiej, na utrzymanie dróg, oczyszczanie miasta czy pomoc społeczną. 

Jak mówił na konferencji prasowej prezydent Krzysztof Żuk, to najtrudniejszy budżet w historii samorządu, w którym trzeba było maksymalnie ciąć wydatki. - Musimy pogodzić wyższe koszty spowodowane rosnącą inflacją, cenami energii i płacy minimalnej z mniejszymi dochodami, które są efektem między innymi zmian w systemie podatkowym - wyjaśniał. W związku z tym miasto musiało część zaplanowanych w budżecie inwestycji ograniczyć, inne - rozłożyć w czasie. 

Wysokie koszty obsługi długu

Lublin, podobnie jak inne miasta, korzysta też z kredytów. Niestety w związku z wysoką inflacją, wojną w Ukrainie i innymi zmiennymi, rosną też koszty obsługi długu. W Lublinie wyniosą one w przyszłym roku 5,94 procent całości budżetu, czyli ponad 169 mln złotych. 

Struktura wydatków w Lublinie w przyszłorocznym budżecieStruktura wydatków w Lublinie w przyszłorocznym budżecie Wykres przygotowany przez Urząd Miasta Lublin

Fundacja Wolności, która od lat działa na rzecz jawności w przestrzeni publicznej, przyjrzała się budżetom miast wojewódzkich i ich Wieloletnim Prognozom Finansowym. Z analizy wynika, że koszt obsługi zadłużenia Lublina będzie najwyższy wśród miast wojewódzkich. W przeliczeniu na jednego mieszkańca - za obsługę długu trzeba będzie zapłacić ponad 500 złotych na osobę. 

Koszt obsługi długu poszczególnych miastKoszt obsługi długu poszczególnych miast Wykres przygotowany przez Fundację Wolności

W latach 2022-2023 zadłużenie Lublina wzrośnie o 319 mln złotych, co daje 942 złotych na każdego mieszkańca. Jak podaje Fundacja Wolności, jest to ósmy wynik wśród miast wojewódzkich. 

Jednocześnie Lublin będzie miał prawie najgorszy - poza Warszawą - odsetek wydatków przeznaczonych na cele inwestycyjne. W projekcie budżetu na 2023 rok na inwestycje 15,3 proc., podczas gdy na przykład w Kielcach jest to 16 proc., w Białystoku - 16,1 proc., w Rzeszowie - 19,7 proc., a w Olsztynie - 35,3 proc.

Jak wyliczyła lubelska Fundacja Wolności, po przeanalizowaniu projektów budżetów miast i prognoz finansowych, w latach 2022-2023 zadłużenie miast wojewódzkich wzrośnie łącznie aż o 8,9 miliarda złotych. Kwotowo największy przyrost zadłużenia odnotuje Kraków (ponad 2,3 miliarda) i Poznań (1,07 miliarda). Najmniej wzrośnie zadłużenie Szczecina (zaledwie 39 mln złotych i Katowic (niespełna 47 mln złotych). 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny