"10-letni Przemek powiedział, że chciałby znaleźć pracę i pomóc chorej mamie"

Anna Gmiterek-Zabłocka
Już dziś (sobota) na Lubelszczyźnie kolejna odsłona akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W mieście i regionie prowadzone będą zbiórki darów. Potrzebne są m.in. ubrania, zabawki i jedzenie. Akcja prowadzona jest od lat przez lokalną dziennikarkę i z roku na rok angażuje coraz więcej osób.
Zobacz wideo

Cała machina ruszyła 30 lat temu, gdy dziennikarka Ewa Dados ogłosiła w publicznej rozgłośni zbiórkę darów dla dzieci. Prowadziła wtedy radiowego "Jaśka", czyli wieczorną audycję dla najmłodszych i z ich udziałem. Jednym z gości był 10-letni Przemek, który powiedział Ewie, że chciałby znaleźć pracę, by pomóc finansowo chorej mamie. - Tak zaczęło się nasze pomaganie - wspominała w rozmowie z nami Dados.  

"Czekamy na każdy dar"

Akcja wyróżnia się tym, że nikt nie zbiera w niej pieniędzy. Przynosić można wyłącznie dary rzeczowe: ubrania, zabawki, gry planszowe, kosmetyki, jedzenie z dłuższym terminem przechowywania. Rolnicy przekazują płody rolne. Przydają się i rzeczy nowe, i używane. - Ważne, by nie były stare, podarte, z dziurami czy bez suwaka. Ale czekamy na każdy dar podarowany z dobroci serca - mówi Ania, jedna z wolontariuszek. - To są często bardzo wzruszające chwile, jak przychodzi na przykład mama z dzieckiem, a synek oddaje nam swojego ukochanego pluszowego misia - mówi wolontariuszka. - Albo gdy przyjeżdża pan na wózku i przywozi całą siatkę jedzenia. Przyjeżdża specjalnie do nas, pod sklep, by to przekazać - dodaje. 

"Z roku na rok nasze pospolite ruszenie gorących serc zatacza coraz szersze kręgi. Nie jesteśmy fundacją ani stowarzyszeniem, ale coraz większą grupą społeczników, pragnących pomóc najmłodszym w potrzebie - dzieciom i ich rodzinom, będących w trudnej sytuacji materialnej, dzieciom niepełnosprawnym, podopiecznym domów dziecka, świetlic środowiskowych, ośrodków szkolno-wychowawczych, schronisk, Domów Pomocy Społecznej i Domów Samotnej Matki" - piszą organizatorzy zbiórki. 

Dary są zbierane m.in. w szkołach i przedszkolach, a potem przekazywane do głównego sztabu akcji. Jednocześnie co roku odbywa się też uliczna zbiórka. W tym roku - już w sobotę (26 listopada), w godzinach 10-15. Wolontariuszy spotkamy w miejscach oznakowanych plakatami akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". To m.in. centra miast, place, sklepy, markety. Wolontariusze będą mieć przypięty w widocznym miejscu identyfikator akcji, a dzieci, które wybiorą się na zbiórkę razem z osobami dorosłymi, dostaną plakietkę Przyjaciel Akcji.

Akcje na całej Lubelszczyźnie

Na Lubelszczyźnie zbiórki odbywać się będą miedzy innymi w Parczewie, Chełmie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, w gminie Wólka i Lublinie. Najczęściej są to akcje pod patronatami prezydentów, burmistrzów, wójtów - także w mniejszych miejscowościach regionu, w których zostały zarejestrowane sztaby akcji.

Wolontariusze będą dyżurować w dwóch turach: od 10 do 12:30 i od 12.30 do 15. Osoby, które coś od siebie podarują, dostaną - w podziękowaniu - żółte słoneczka. Po wielkiej ulicznej zbiórce, czyli po godzinie 15, samochody będą zwozić dary do magazynu akcji przy ul. Kunickiego 35. Tam też można przywozić paczki, jeśli nie wyrobimy się we wskazanych godzinach.

Główny sztab akcji mieści się tradycyjnie w Radiu Lublin, przy ul. Obrońców Pokoju. Honorowy patronat nad akcją objęła żona Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny