"W dymie papierosowym jest około 4 tysięcy związków chemicznych. Palacze nie mają świadomości"

REKLAMA
Statystyki są porażające - rocznie w Polsce umiera ponad 23 tysiące chorych z rakiem płuca. To niestety jeden z najczęściej diagnozowanych i najgorzej rokujących nowotworów. Chorują w szczególności palacze. Część lekarzy mówi wprost o chorobie cywilizacyjnej. W Lublinie właśnie ruszył Tydzień Świadomości Raka Płuca.
REKLAMA

Palenie papierosów, ale też np. fajki wodnej to podstawowy czynnik ryzyka w przypadku nowotworów płuc. Groźne może być też tzw. palenie bierne, czyli nieustanne przebywanie w towarzystwie palaczy i wdychanie dymu tytoniowego. Zagrożenie zachorowaniem na raka płuca jest tym większe, im dłużej palimy i im więcej papierosów wypalamy.

REKLAMA

Jak mówili na konferencji prasowej lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie, nowotwór długo nie daje charakterystycznych objawów. Przez to pacjenci nie są świadomi swojej choroby i zgłaszają się do lekarza z już bardzo zaawansowanym nowotworem. Wtedy niestety szanse na wyleczenie są niewielkie. 

Zabieg operacyjny czy radiochemioterapia dają szansę na przeżycie, ale tylko wtedy, gdy wykona się je na wczesnym stadium choroby. - Obraz możliwości leczenia raka płuc na przestrzeni ostatnich kilku-kilkunastu lat bardzo się zmienił. Obecnie mamy pod opieką pacjentów, którzy dzięki nowoczesnym terapiom żyją nawet kilka lat dłużej, co kiedyś nie było możliwe. Jednak czas od pierwszych objawów do rozpoczęcia leczenia jest kluczowy. Postęp choroby powoduje objawy ogólne, wyniszczenie, co może uniemożliwiać zastosowanie skutecznego leczenia. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby - mówiła dr Izabela Chmielewska z Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK 4 w Lublinie.

Konferencja prasowa w SPSK4 w LublinieKonferencja prasowa w SPSK4 w Lublinie Fot. Joanna Senger/ SPSK4 w Lublinie

Tydzień Świadomości Raka Płuca

W Lublinie w poniedziałek ruszył Tydzień Świadomości Raka Płuca. Akcja stanowi część ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Pogoń Raka! Skojarz Fakty!", a Lublin jest jednym z sześciu miast, które biorą w niej udział.

REKLAMA

Na środę (23 listopada) zaplanowano webinar dla pacjentów. Specjaliści Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii - w formule on-line - opowiedzą o diagnostyce i metodach leczenia raka płuca. Będzie mowa o różnych formach terapii, w tym lekach ukierunkowanych molekularnie. Co ważne, każdy będzie mógł zadać pytanie - wystarczy w środę o godz. 18 - wejść TUTAJ.

Warto pamiętać, że rak płuca jest jednym z najczęściej występujących w Polsce nowotworów. Rocznie umiera na niego ponad 23 tysiące chorych. Lekarze informują, że aktualnie zauważa się tendencję spadkową zachorowań wśród mężczyzn i wzrostową wśród kobiet. Palacze i palaczki najczęściej nie mają świadomości, że w dymie papierosowym - oprócz tytoniu - jest też około czterech tysięcy związków chemicznych, z czego 40 jest rakotwórczych. Chodzi chociażby o arsen stosowany m.in. jako trutka na szczury czy aceton (znany rozpuszczalnik). 

Jako, że choroba nie daje wczesnych objawów, ważne są badania przesiewowe. Chodzi o tzw. niskodawkową tomografię komputerową - palacze i byli palacze nie muszą mieć na to badanie skierowania. Można je zrobić bezpłatnie w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej. Wystarczy zadzwonić i się zapisać (dzwonimy do w SPSK Nr 4 w Lublinie w godzinach od 9 do 12 pod numer 81 72 44 434 lub do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej - tel. 502 206 778).

- Niskodawkowa Tomografia Komputerowa płuc jest nowoczesnym nieinwazyjnym badaniem płuc, alternatywnym do klasycznego prześwietlenia RTG. Pozwala na ocenę miąższu płuca pod kątem niewielkich zmian ogniskowych przy zastosowaniu niewielkiej dawki promieniowania, zbliżonej do dawki stosowanej w badaniu RTG w dwóch projekcjach - mówił w Lublinie prof. Franciszek Burdan, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - Badanie to umożliwia dużo dokładniejszą ocenę pod kątem raka płuc i wykrywania nowotworu we wczesnych stadiach, umożliwiając skuteczne leczenie oraz wykrywanie innych niepokojących zmian - dodał profesor.

REKLAMA

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i jest bezbolesne, nie trzeba się do niego jakoś szczególnie przygotowywać. 

W Lublinie - w ramach Tygodnia Świadomości Raka Płuca - przygotowano też specjalne telefoniczne dyżury dla pacjentów. W czwartek, w godzinach 12-14, pod numerem telefonu 781 881 118 na pytania pacjentów odpowiadać będą lekarze Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK 4 w Lublinie. Z kolei po południu, od 17 do 19, pod numerem 727 452 483 dyżurować będzie specjalistka onkolog z Oddziału Onkologii Klinicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. 

Co powinno nas zaniepokoić?

Najczęstszy objaw to kaszel, który niejednokrotnie jest przez pacjenta wiązany z przeziębieniem i leczony np. antybiotykami. Do tego dochodzi duszność i tzw. świszczący oddech. Pacjent może się również skarżyć na utrzymującą się chrypkę. Może też tracić na wadze i odczuwać niemal ciągłe zmęczenie. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory