Nie będzie nocnej prohibicji w centrum Lublina. Prezydent w ostatniej chwili wycofał projekt

Anna Gmiterek-Zabłocka
Na czwartkowej sesji lubelscy radni mieli zająć się projektem ograniczenia sprzedaży alkoholu nocą w centrum Lublina. Punkt zniknął jednak z porządku obrad. Projekt ma zostać jeszcze poddany konsultacjom.

Prohibicja miała obowiązywać od godz. 23 do 6 rano w Śródmieściu i na Starym Mieście. Pomysł wyszedł od Straży Miejskiej. Funkcjonariusze alarmowali, że zwiększa się liczba wykroczeń dokonywanych pod wpływem alkoholu. W uzasadnieniu do przygotowanej uchwały napisano m.in., że "wprowadzenie postulowanych przepisów prawa miejscowego zwiększy poczucie bezpieczeństwa i poprawi komfort życia mieszkańców wyżej wymienionych dzielnic".

Prezydent wycofuje projekt

Głosowanie nad projektem się jednak nie odbyło, ponieważ prezydent Krzysztof Żuk w ostatniej chwili wycofał go z porządku obrad sesji. Uznał, że pomysł ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych trzeba jeszcze skonsultować.

- Propozycja ograniczenia godzin handlu alkoholem w centrum miasta została przekazana do konsultacji z radami dzielnic - poinformowała nas rzeczniczka prezydenta Katarzyna Duma. Jak dodała, negatywną opinię wyraziła już Rada Dzielnicy Stare Miasto. - Dlatego projekt wycofano z obrad czwartkowej sesji rady miasta. Przypomnę, że projekt uchwały został przygotowany na wniosek straży miejskiej, w związku z dużą liczbą interwencji funkcjonariuszy na tym obszarze oraz sygnałami mieszkańców dotyczącymi zakłócania porządku - poinformowała Duma. 

Sprawa zapewne wróci po tym, jak spłyną opinie rad dzielnic. Na wprowadzenie ograniczeń pozwala Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Podobne uchwały wcześniej podjęły już m.in. Gdańsk, Poznań i Wrocław.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny