Po 20 tysięcy złotych dla rodzin ofiar tragedii w Przewodowie. Wojewoda zapowiada kolejną pomoc

Anna Gmiterek-Zabłocka
Urząd Wojewódzki w Lublinie przelał gminie pieniądze na wypłatę pierwszych zasiłków dla rodzin ofiar eksplozji w Przewodowie na Lubelszczyźnie. Premier podjął też decyzję o przyznaniu rent socjalnych obu rodzinom. W czwartek do Przewodowa ma przyjechać prezydent Andrzej Duda.
Zobacz wideo

Wojewoda Lech Sprawka przyznał zasiłki celowe rodzinom dwóch mężczyzn, którzy zginęli w wybuchu w Przewodowie. Zgodne z ustawą o pomocy społecznej, wynoszą one po 20 tysięcy złotych. Pieniądze już zostały przelane na konto Urzędu Gminy Dołhobyczów, by wójt mógł je wypłacić. W przyszłości możliwa jest też kolejna pomoc materialna. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również przyznanie rodzinom rent socjalnych. 

W gminie od środy obowiązuje żałoba. - To gest symboliczny, ale ważny. Okazujemy w ten sposób szacunek dla ofiar, ale też wsparcie dla ich rodzin. Obu panów znałem, szanowałem, bardzo ich szkoda. Ogromne wyrazy współczucia dla rodzin - mówił nam wójt Dołhobyczowa Grzegorz Drewnik. 

Pogrzeby obu mężczyzn - na razie to informacje nieoficjalne - mają się odbyć w najbliższą sobotę. Będą mieć charakter państwowy. W czwartek do Przewodowa przyjedzie prezydent Andrzej Duda, który ma spotkać się z mieszkańcami. 

Mieszkańcy Przewodowa mogą liczyć na pomoc psychologiczną. Podobnie jak uczniowie ze szkół w całym powiecie hrubieszowskim. Ustalenia w tej sprawie zapadły na spotkaniu z ministrem edukacji i z kurator oświaty. Psycholodzy i pedagodzy mają być do dyspozycji w każdej placówce, mają rozmawiać z dziećmi o tym, co się wydarzyło.

- Te lęki zapewne teraz powrócą. Jest to sytuacja trudna mentalnie dla dzieci. W ciągu tych kilku miesięcy wojny trochę uspokoiliśmy emocje we współpracy z poradnią, z psychologiem. Emocje zostały wyciszone, ale teraz jest na nowo przebudzenie - mówiła nam w środę dyrektor Szkoły Podstawowej w Przewodowie Ewa Byra.

Jednocześnie wojewoda lubelski Lech Sprawka apeluje, by nie wpadać w panikę, ale też - by nie rozpowszechniać niesprawdzonych informacji. "Równocześnie zwracam się z apelem do wszystkich mieszkańców naszego województwa o zachowanie spokoju i wzajemnej solidarności. Podkreślam, że wszystkie służby działają w stanie podwyższonej gotowości. Dążymy do tego, aby w pełni wyjaśnić sytuację" - napisał wojewoda lubelski w apelu do mieszkańców. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny