Wyszukiwarka grobów "Grobonet" sprawdza się w Lublinie. Można znaleźć miejsce pochówku i zapalić wirtualny znicz

Wyszukiwarka internetowa Grobonet dostępna jest na stronie internetowej cmentarze.lublin.eu. Wpisujemy nazwisko osoby, której szukamy i pokazuje nam się informacja, gdzie jest jej grób, z dokładną lokalizacją i fotografią. Wyszukiwarka obejmuje dwa lubelskie cmentarze: przy Drodze Męczenników Majdanka i przy ul. Białej.

Wyszukiwarka Grobonet działa w Lublinie od 12 lat. Okazała się bardzo przydatna, między innymi dla osób, które przyjeżdżają do miasta specjalnie na 1 listopada i szukają grobów swoich dalekich krewnych. Po wpisaniu nazwiska do wyszukiwarki pojawia się informacja dotycząca tego, w którym sektorze cmentarza dany grób się znajduje, w którym jest rzędzie i jaki ma numer. 

Po wpisaniu danych osoby zmarłej wyświetlą się również fotografia nagrobka oraz dane wszystkich pozostałych osób pochowanych w tej lokalizacji. System umożliwia także zapalenie wirtualnego znicza z dedykacją.

Wyszukiwarka obejmuje niewielki cmentarz przy ul. Białej w Lublinie i ogromną powierzchnię cmentarza przy Drodze Męczenników Majdanka. Tam znajduje się około 40 tysięcy grobów, w których pochowanych jest ponad 65 tysięcy osób. To największy cmentarz w Lublinie, ale też w tej części Polski. 

Grobonet, wyszukiwarka grobów na lubelskich cmentarzachGrobonet, wyszukiwarka grobów na lubelskich cmentarzach https://cmentarze.lublin.eu

Inwestycje w Cmentarz na Majdanku

Cmentarz na Majdanku od kilku lat jest modernizowany i powiększany - dzięki wprowadzonym zmianom w planach zagospodarowania przestrzennego. Właśnie zakończył się kolejny etap prac budowy nowych alejek dla odwiedzających groby. W latach 2020-2022 miasto wykonało tu nie tylko nowe drogi i oświetlenie, ale też punkty poboru wody. Wszystko kosztowało ponad 6 milionów złotych. 

Na cmentarzu trwają również przygotowania do budowy miejskiego kolumbarium z 1500 niszami na urny z prochami zmarłych. W tej chwili trwa postępowanie przetargowe. To będzie drugie już kolumbarium w mieście - pierwsze powstało wiele lat wcześniej na zabytkowym lubelskim cmentarzu przy ul. Lipowej w centrum miasta. Ten cmentarz nie jest niestety objęty wyszukiwarką. W tym przypadku - szukając bliskich - najlepiej skontaktować się z kancelarią cmentarza. Można też zamówić specjalną kwerendę, gdy zbieramy informacje o osobie pochowanej tutaj przed 1945 rokiem - kwerenda jest wtedy wykonywana z wykorzystaniem zasobów cmentarnego archiwum oraz innych źródeł informacji. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz na stronie cmentarza.

Na cmentarzu przy ul. Lipowej pochowani są m.in. byli prezydenci Lublina, ważni przedsiębiorcy, lekarze, nauczyciele, artyści. Najstarsze nagrobki z XIX wieku znajdziemy w pobliżu wejścia na cmentarz oraz przy kaplicy. Część z nich była odrestaurowana za pieniądze zbierane w czasie corocznych kwest na ratowanie zabytków. 

Będzie nowy cmentarz

Obecnie Lublin przymierza się też do budowy nowego cmentarza komunalnego na Sławinie, pomiędzy ul. Korpusu Ochrony Pogranicza (przedłużenie ul. Zelwerowicza) a ul. Bohaterów Września. W tej chwili trwa postępowanie przetargowe na projekt nowej nekropolii.

Jak informuje Monika Głazik z urzędu miasta, nowy cmentarz komunalny ma mieć powierzchnię około 62 hektarów i znajdzie się na nim w przyszłości miejsce na około 120 tysięcy pochówków. Będą to zarówno groby murowane, ziemne, pola urnowe, kolumbaria, katakumby, jak i aleja zasłużonych. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z