"Zapomniałem o drobnych. Chociaż te sześć milionów". Minister Czarnek z czekiem dla Uniwersytetu Medycznego

REKLAMA
Anna Gmiterek-Zabłocka
- Proces kształcenia lekarzy trzeba przyspieszyć - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Pojawił się na niej również minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który wręczył rektorowi czek na ponad sześć milionów złotych.
REKLAMA
Zobacz wideo

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie kształci się ponad 7 tysięcy studentów, w tym ponad tysiąc rozpoczyna studia na pierwszym roku. Lubelska uczelnia ma jednocześnie najwięcej - wśród uczelni medycznych w kraju - studentów zagranicznych, bo ponad tysiąc. Pochodzą z 60 państw, w tym z Tajwanu, Tajlandii, krajów arabskich, USA czy Norwegii

REKLAMA

W środę uroczyście zainaugurowano tu nowy rok akademicki, z udziałem ministra edukacji i nauki. Przemysław Czarnek gratulował jakości kształcenia. Mówił też o staraniach o jak najszybszą rozbudowę Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Na koniec, już po podziękowaniach i brawach, dodał: "Zapomniałem o drobnych. Wiem, że potrzeby są dużo większe, ale chociaż te sześć milionów". - Proszę o przyjęcie tego okolicznościowego czeku - powiedział Czarnek. - No chyba przyjmę - odparł rektor uczelni prof. Wojciech Załuska. 

W uroczystości uczestniczył też minister zdrowia Adam Niedzielski. On z kolei nawiązał do poprawy standardów kształcenia lekarzy. To ważny temat, bo środowiska medyków zarzucają Ministerstwu Zdrowia, że - zamiast podwyższać standardy - obniża je. W tej sprawie do ministra pisało ostatnio m.in. Porozumienie Rezydentów. 

Minister Niedzielski mówił w Lublinie o lekarskim stażu, który dziś musi odbyć każdy medyk po ukończeniu studiów medycznych. - Udało nam się wypracować kierunek upraktycznienia medycyny, korzystając z waszego największego w Polsce dorobku, jeśli chodzi o centra symulacji medycznej - powiedział, kierując te słowa w stronę rektorów Uniwersytetu Medycznego. W Lublinie Centrum Symulacji Medycznej działa od lat, a studenci uczą się w nim praktycznej nauki zawodu. 

- Chcemy wykorzystać ten dorobek do tego, by nauka na polskich uczelniach medycznych miała coraz większy wymiar praktyczny, żebyśmy mogli też coraz odważniej myśleć o likwidacji stażu, używając argumentu, że jakość kształcenia jest wystarczająco upraktyczniona. Żebyśmy mogli przyspieszyć proces kształcenia medycznego - wyjaśnił Niedzielski. 

REKLAMA

Minister zdrowia przyznał również, że to może być bardzo trudny rok akademicki. - Mamy zanikający czy inaczej - nieeskalujący covid, ale mamy też wojnę w Ukrainie i jej konsekwencje między innymi ekonomiczne. Życzę, by mimo wszystko ten nowy rok akademicki też był rokiem sukcesu. Żebyśmy wszystkie inwestycje, które rozpoczęliśmy, a których warunki realizacji diametralnie się zmieniają, zdołali dokończyć - mówił. 

Medykom z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dziękował także wojewoda. Wskazywał, że wszyscy lekarze są jego wierzycielami . - Mówię o tym z powodu sytuacji związanych z zarządzaniem kryzysowym zarówno w czasie pandemii, jak i teraz w kontekście wojny w Ukrainie. W każdym z tych elementów udział szpitali klinicznych był i jest nadal ogromny. Nawiązując do ostatnich działań, warto wspomnieć, że ranni z Ukrainy trafiają między innymi do lubelskich szpitali klinicznych. Za co składam bardzo duże podziękowania - powiedział Lech Sprawka. 

"To nie jest konflikt. To jest walka z diabłem"

Na inauguracji pojawił się też przedstawiciel Uniwersytetu Medycznego we Lwowie. Odczytał list od rektora ukraińskiej uczelni. "Dobre uczynki nie pozostają niezauważone. Świecą one jak latarnie morskie tym, którzy czekają na pomoc, pomagając w tych trudnych dla nas wszystkich czasach" - cytował przedstawiciel uniwersytetu we Lwowie.

"To nie jest konflikt, jak mówią niektórzy, to jest walka z diabłem. Wojna, prawdziwa wojna. Jako Polska, jako Uniwersytet Medyczny w Lublinie, dzielicie się nie tylko wartościami materialnymi, ale także dajecie nadzieję na to, że wspólnie pokonamy wszelkie trudności" - dodał wykładowca. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory