Lublin. Od poniedziałku droższe parkowanie. Mieszkańcy i turyści zapłacą średnio o 15 procent więcej

Od października zmieniają się w Lublinie opłaty za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. Nowe stawki obejmą zarówno opłaty jednorazowe, jak i abonamentowe we wszystkich czterech podstrefach.
Zobacz wideo

- Korekta stawek jest związana ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, a tym samym rosnącymi kosztami obsługi. Obecne stawki obowiązują od wiosny 2020 roku, kiedy płaca minimalna wynosiła 2,6 tysiąca złotych, a teraz wzrosła do ponad 3 tysięcy złotych - mówi wiceprezydent Lublina Artur Szymczyk. 

Są też inne przyczyny podwyżki, w tym zmniejszenie dochodów samorządów na skutek zmian podatkowych. - Zmiany stawek mają również na celu zwiększenie rotacji parkujących pojazdów, a tym samym ograniczenie długich okresów postoju - wyjaśnia Szymczyk. 

Nowe stawki za parkowanie na miejskich parkingach kilka tygodni temu uchwalili radni. Nie obyło się bez awantury na sesji rady miasta, bo radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciw. Dowodzili, że podwyżka to kolejny podatek, który spadnie na mieszkańców. - Mieszkańcy po raz kolejny mocno to odczują po kieszeni. Nie da się inaczej tego odebrać jak kolejny mikropodatek - mówił Piotr Popiel (PiS).

Ile zapłacimy za parkowanie? 

Od 1 października zapłacimy za parkowanie średnio 15 procent więcej. Za pierwszą godzinę w podstrefie A (centrum) kierowcy zapłacą 4,50 zł. Opłata za drugą godzinę wzrośnie do 5,40 zł, a za trzecią do 6,40 zł. Natomiast stawka za czwartą i każdą kolejną godzinę wyniesie 4,50 zł. 

Rosną również opłaty za parkowanie w strefach B, C i D - czym dalej od centrum miasta, tym taniej. Przykładowo - w podstrefie C i D pierwsza godzina postoju ma kosztować 2,30 zł, a druga godzina - 2,70 zł.

Jeśli mieszkaniec Lublina decyduje się na wykupienie abonamentu, by nie musieć za każdym razem kupować biletu parkingowego, od 1 października też zapłaci więcej. Zwykły miesięczny abonament w podstrefie A wzrośnie z 200 do 250 zł, a posiadacze samochodów hybrydowych zapłacą 125 zł. Warto przy tym pamiętać, że samochody elektryczne parkują w strefie płatnego parkowania za darmo.

Strefa płatnego parkowania w Lublinie to 2735 miejsc postojowych, a uiszczenie opłaty możliwe jest w 175 parkomatach. Co ważne, od października do strefy włączona zostaje ul. Prusa. Jednocześnie warto pamiętać, że jeśli kupiliśmy abonament - miesięczny, półroczny czy roczny przed zmianą cennika, to zachowuje on ważność do czasu upływu terminu, na jaki zostały wydany.

Jak wskazał wicedyrektor Zarządu Dróg i Mostów Adam Borowy, dochody ze strefy płatnego parkowania w 2022 roku są zaplanowane na poziomie 12 mln zł. - Wpływy za sześć miesięcy wyniosły 6 milionów 70 tysięcy złotych. Szacujemy, że podniesienie opłat o 15 procent spowoduje dodatkowe przychody w wysokości 1,4 miliona złotych do budżetu miasta - powiedział Borowy.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny