Węglowy paraliż "Bogdanki". Nie ma zapisów na węgiel i nie wiadomo, kiedy ruszą. Problem pojawił się pod ziemią

Anna Gmiterek-Zabłocka
W kopalni "Bogdanka" nie ma na razie możliwości zapisania się na zakup węgla. Pula na wrzesień wyczerpała się ponad dwa tygodnie temu, a zapisy na październik jeszcze nie ruszyły. I nie wiadomo, kiedy ruszą.

Kopalnia w Bogdance dostarcza węgiel głównie odbiorcom hurtowym, przemysłowym. Zakupy od klientów indywidualnych stanową zaledwie ok. 10 proc. jej obrotów. Jednak ten sezon - w związku z wojną w Ukrainie i kryzysem na rynku energetycznym - jest szczególny, bo zainteresowanie zakupem węgla jest rekordowe. 

W drugiej połowie sierpnia przed kopalnią ustawiały się długie kolejki chętnych na węgiel na zimę. Czekać trzeba było nawet ponad tydzień. Stały ciągniki, ciężarówki, ale też auta osobowe. Warunki były trudne, na zewnątrz upał, w pobliżu - początkowo - brakowało m.in. toalet. Dopiero z czasem sytuacja nieco się polepszyła. 

Ostatecznie Kopalnia Węgla Kamiennego "Bogdanka" zdecydowała się zmienić zasady sprzedaży węgla dla gospodarstw indywidualnych i wprowadzić zapisy. Ci, którzy przyjechali do kopalni w pierwszych dniach września, mogli się zapisać na odbiór węgla na konkretny dzień tego miesiąca. Skończyły się kolejki przed kopalnią, ale już 5 września okazało się, że limit węgla na wrzesień już się wyczerpał i zapisy wstrzymano. 

Zapisów nie ma i nie wiadomo, kiedy wrócą

Na stronie "Bogdanki" wisi komunikat z 6 września, w którym można przeczytać: "Wkrótce na naszej stronie internetowej poinformujemy Państwa o dniu rozpoczęcia nowej sesji zapisów dla gospodarstw domowych na zakup węgla z puli przeznaczonej na kolejne miesiące". Tyle że minął już 20 września, a zapisów wciąż nie ma.

- Dzwoniłem do kopalni, pytałem, bo nie mam węgla na zimę, a na dworze coraz chłodniej. Usłyszałem, że trzeba czekać, bo nie wiedzą, kiedy znów będzie się można zapisywać - mówi nam pan Wojciech spod Lublina. Informację potwierdza rzecznik kopalni Marcin Kujawiak. - Zapisy zostaną ponownie uruchomione, jak tylko będzie to możliwe - mówi w rozmowie z TOK FM, nie precyzując jednak terminu. 

Zdarzenie geologiczne

Marcin Kujawiak tłumaczy, że zmieniła się sytuacja kopalni. Nieco ponad tydzień temu pod ziemią doszło do zdarzenia losowego związanego z geologią - zwęziła się ściana, z której wydobywano węgiel. Na dziś jej eksploatacja nie jest możliwa. 

To spowodowało, że kopalnia - w oficjalnym komunikacie giełdowym - poinformowała o zmniejszeniu zakładanego na ten rok planu wydobycia z 9,2 miliona ton węgla do 8,3 miliona ton. A milion ton mniej przy trwającym kryzysie jest znaczącą stratą. - Stąd teraz to opóźnianie zapisów. Bo węgla również dla klientów indywidualnych będzie mniej, a dostawcom wcześniej zakontraktowanym musimy przecież węgiel dostarczyć - mówi nam jeden z górników. Rzecznik kopalni nie odpowiada na pytanie, czy i kiedy zapisy zostaną wznowione. 

Na razie - jak ustaliliśmy - trwa dokładne analizowanie, jak uporać się z problemem, do którego doszło pod ziemią i kiedy będzie można znów wznowić tam wydobycie. Nieoficjalnie mówi się o tym, że być może stanie się to dopiero pod koniec roku. Na dziś klient indywidualny w Bogdance węgla nie kupi. Jak przekazał nam rzecznik, systematycznie realizowane są zamówienia z zapisów na wrzesień. 

"Bogdanka" w kłopotach

Tymczasem Enea poinformowała, że "Bogdanka" może nie być w stanie dostarczyć w tym roku spółkom tej grupy nawet ok. 1,44 mln ton wolumenu węgla. Chodzi o problem z realizacją umów ze spółkami Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Enea Ciepło. 

Spółka poinformowała, że w takiej sytuacji dla utrzymania wymaganego systemowo poziomu zapasów paliwa oraz dla wywiązania się z zawartych kontraktów na sprzedaż energii elektrycznej na rok 2022 potrzeba ok. 965 tys. ton paliwa od dostawców innych niż "Bogdanka". "W związku z tym trwa proces przeglądu otrzymywanych ofert" - przekazano w komunikacie.

Przypomnijmy, że "Bogdanka" to spółka akcyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale prawie 65 procent jej akcji ma właśnie kontrolowana przez Skarb Państwa Enea.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów