Lublin. Ciepłownicy kopią, kierowcy stoją w korkach. Utrudnienia mają trwać cały tydzień

W poniedziałkowy poranek kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej musieli borykać się z dużymi utrudnieniami na lubelskim Kośminku. Ze względu na remont sieci ciepłowniczej wprowadzono nową organizację ruchu. Wielu kierowców, mimo ostrzeżeń, pojechało na pamięć i "utknęło".
Zobacz wideo

Poniedziałkowy poranek zaczął się fatalnie dla kierowców z Lublina. Ponura, deszczowa pogoda zawsze zwiastuje większe niż zwykle korki, a dodatkowe utrudnienia w ruchu i seria kolizji sprawiły, że wielu mieszkańców miasta spóźniło się do pracy. Pomimo wcześniejszych ostrzeżeń, część kierowców wybrała jazdę na pamięć i utknęła na objazdach. Nawet pół godziny trzeba było poświęcić rano na przejazd trasą Wyzwolenia - Mickiewicza - Kunickiego - Dywizjonu 303. To oznacza, że prace szczególnie dotkliwie odczuwają mieszkańcy Kośminka, Dziesiątej czy Głuska.

Wszystko to efekt robót prowadzonych przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. - Trwa wymiana blisko kilometrowego fragmentu, znajdującego się w tej okolicy rurociągu - informuje nas Teresa Stępniak-Romanek z LPEC. Instalacja ma 40 lat i płynie nią gorąca woda dla Wrotkowa i Felina. Prace na tym odcinku mogą sprawić, że kłopoty z jej dostawą mogą mieć mieszkańcy osiedla Nałkowskich i Węglina Południowego.

To dlatego, że remontowany fragment jest wyłączony i woda - zamiast najkrótszą drogą - musi popłynąć do mieszkańców tych dzielnic naokoło, przez całe miasto. Obecnie za jej podgrzanie odpowiada ciepłownia Megatem przy Mełgiewskiej, czyli po przeciwnej stronie Lublina.

Utrudnienia dla pasażerów komunikacji 

 - Utrudnienia związane z zamknięciem ulic czekają też pasażerów miejskiej komunikacji - ostrzega Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. Inaczej kursują trzy linie autobusowe: 3,16 i 50. Popularna "trójka" - zarówno w kierunku Głuska, jak i Dąbrowicy - jeździ przez Mickiewicza, Kunickiego, Dywizjonu 303 i dalej Długą. "Szesnastka" i "pięćdziesiątka" - w obu kierunkach - jedzie przez Mickiewicza, Kunickiego, Dywizjonu 303 i Krańcową. To oznacza, że w najbliższym tygodniu nieczynne będą przystanki Wilcza 01 i 02 oraz Hulbaczówka 04. Na ten ostatni, z oznaczeniem 03, podjadą tylko pojazdy linii 3. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów mają potrwać do 17 września.

Prace związane z przebudową sieci ciepłowniczej to element większego remontu, na który LPEC dostał dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Zakłada on wymianę 23 kilometrów rur zasilających dzielnice: Bronowice, Czuby, Czechów, Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Konstantynów, Śródmieście, Rury, Rudnik. Chodzi o zmniejszenie strat ciepła w trakcie przesyłu, a przez to zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny