Lubelskie. Oszustwo "na 14. emeryturę". Starsza pani straciła 25 tysięcy złotych

81-letnia mieszkanka Zamościa wpuściła do domu kobietę, która chciała jej pomóc w wypełnieniu wniosku o 14. emeryturę. Okazało się, że to oszustka, która zabrała seniorce 25 tysięcy złotych.
Zobacz wideo

Wypłaty 14. emerytury dla emerytów i rencistów ruszą 25 sierpnia. Aby je otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków ani zaświadczeń. Lubelski ZUS o tym przypomina, bo - jak się okazuje - nie brakuje oszustów, którzy - pod pretekstem pomocy w wypełnieniu wniosku - kradną pieniądze czy cenne przedmioty.

Taki przypadek miał miejsce m.in. w Zamościu. 81-letnia mieszkanka tego miasta wpuściła do swojego domu nieznaną kobietę. Oszustka przekonywała, że jest specjalistką od wypełniania druków, niezbędnych do otrzymania 14. emerytury. Kobieta poprosiła przy tym seniorkę o pokazanie jej ostatniego odcinka emerytury i banknotu o nominale 200 złotych. 

Emerytka była przekonana, że ma do czynienia z osobą, która chce jej pomóc. Dlatego poszła do kuchni po 200-złotowy banknot. W ten sposób wskazała nieznajomej, gdzie trzyma oszczędności. Kobieta zasugerowała, że chce przeprowadzić starszej pani badanie pleców. Seniorka usiadła na krześle, a oszustka w tym momencie zabrała pieniądze. Opuściła mieszkanie pod pretekstem wizyty u innego z sąsiadów. Poszkodowana straciła w ten sposób aż 25 tysięcy złotych.

Policja i ZUS: Bądźmy ostrożni, nie dawajmy się nabrać

Dlatego urzędnicy apelują - jeśli nasza mama, babcia czy dziadek mieszkają samotnie, zadzwońmy i uprzedźmy, że aby dostać tzw. czternastkę, nie trzeba niczego wypełniać. ZUS wszystko robi sam. Nikt nie musi nam w niczym "pomagać" ani niczego "załatwiać".

Emeryt lub rencista uprawniony do wypłaty dodatkowego świadczenia otrzyma je w standardowym terminie - wtedy, kiedy dostaje swoje pieniądze, czyli 25 sierpnia lub 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. - Będzie to jeden przelew lub przekaz pocztowy, tyle że większy niż zazwyczaj - informuje Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Wszystkie "czternastki" wypłacimy "z urzędu" - podkreśla Korba. 

W tym roku tzw. czternastki trafią do 9 mln osób, które na 24 sierpnia mają prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń, np. emerytury, renty czy świadczenia przedemerytalnego. "Czternastka" w pełnej kwocie to 1217,98 zł. W takiej wysokości dostaną ją osoby, których emerytura nie przekracza 2900 zł brutto. Jeśli nasza emerytura czy renta jest wyższa, "czternastka" też przysługuje, ale będzie niższa. Czasami znacząco, bo minimalna wartość dodatkowego świadczenia to w tym roku 50 zł brutto. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny