Lublin chce ułatwić młodym dostęp do psychologa. Skorzystać mogą też uchodźcy z Ukrainy

REKLAMA
Anna Gmiterek-Zabłocka
Lublin wychodzi z propozycją pomocy psychologicznej dla młodych ludzi. Będzie z niej mógł skorzystać każdy, także uchodźcy z Ukrainy. - Warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia i gdzie znaleźć osoby będące w stanie udzielić fachowej i szybkiej porady - słyszymy od wiceprezydenta miasta.
REKLAMA

Cała akcja ma związek z przygotowaniami do tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży, którą Lublin będzie w 2023 roku. Ofertę pomocy przygotowało miasto wspólnie z Fundacją Sempre a Frente. Organizacja ta zapewnia bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Co ważne, mogą z niej korzystać również młodzi ludzie z Ukrainy, bo w fundacji są m.in. specjaliści, którzy mówią po ukraińsku. - Dla osób z Ukrainy pomoc psychologiczna jest świadczona przez ukraińskie psycholożki, a psychiatryczna w języku polskim przy wsparciu polsko-ukraińskiego tłumacza - informuje Izolda Boguta z lubelskiego urzędu miasta. 

REKLAMA

Fundacja Sempre a Frente działa w Lublinie od 2010 roku. Prowadzi programy profilaktyczne i edukacyjne dla młodzieży. Organizuje też warsztaty, debaty i spotkania, a dodatkowo prowadzi Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży. Teraz - w ramach przygotowań do Europejskiej Stolicy Młodzieży - włącza się w pomoc psychologiczną. 

Obecnie dostanie się do psychologa czy psychiatry w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia niemal graniczy z cudem. Potrzeby w tym zakresie są ogromne, a specjalistów brak. Wielu młodych ludzi - po długim okresie zamknięcia w związku z pandemią - potrzebuje pomocy psychologiczno-psychiatrycznej. Stąd pomysł miasta na dodatkowe świadczenia, bez skierowania.

- Warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia i gdzie znaleźć osoby będące w stanie udzielić fachowej i szybkiej porady. Mając na uwadze zdrowie młodych ludzi, miasto podejmuje lub włącza się w inicjatywy służące zapewnieniu im łatwego dostępu do specjalistów w tym zakresie, nie tylko w trakcie roku szkolnego, ale także w wakacje - przekonuje wiceprezydent Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. 

Jak uzyskać pomoc?

Jeśli ktoś potrzebuje pomocy, powinien skontaktować się z fundacją poprzez e-mail, pisząc na adres: pomoc@sempre.org.pl. W grę wchodzą indywidualne spotkania ze specjalistą w siedzibie fundacji przy ul. Lubartowskiej 24, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Co ważne, niepełnoletnim musi towarzyszyć osoba dorosła. 

REKLAMA

Młodzież może wziąć też udział w projekcie "Przystanek Sempre. Wsparcie psychologiczne", który jest elementem działań Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. W tym przypadku o bezpłatną pomoc można poprosić pod numerem telefonu 690 080 886. Już we wrześniu ruszy nabór do grup terapeutyczno-rozwojowych. Cotygodniowe spotkania - w czasie roku szkolnego - odbywają się w stałej grupie osób w podobnym wieku w godzinach popołudniowych. 

Fundacja tworzy obecnie w Lublinie Centrum Pomocy Dzieciom. Ma to być miejsce zapewniające pod jednym dachem specjalistyczne wsparcie psychologiczne, prawne, socjalne i psychiatryczne krzywdzonym dzieciom, niezależnie od ich pochodzenia.

Jak informują przedstawiciele ratusza, współpraca miasta z Fundacją Sempre a Frente jest realizowana w ramach dwóch projektów: "Psychologiczne wsparcie na starcie - pomoc ukraińskim rodzinom" finansowanego ze środków organizacji Plan International w ramach programu grantowego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz "poMOC psychospołeczna dla dzieci i młodzieży" finansowanego z programu Pajacyk - Pomoc Psychospołeczna Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dołączenie do programu "poMOC" umożliwia sfinansowanie przez PAH terapii indywidualnej i warsztatów dla dzieci, ale też konsultacji indywidualnych i grupowych z psychologiem oraz usługi superwizora dla opiekunów i wychowawców dzieci w placówkach wsparcia.

REKLAMA

Pomoc psychologiczna dla dzieciom i młodzieży z Ukrainy

Już wcześniej marszałek Lubelszczyzny powołał specjalny Zespół ds. wsparcia edukacyjno-kulturalnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. W jego ramach, wolontariusze - studenci ukraińskojęzyczni i rosyjskojęzyczni udzielali pomocy psychologiczno-pedagogicznej - także w powstałym Centrum Wsparcia Psychologicznego. Pomoc w tym zakresie była udzielana także on-line.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory