Do Lublina zjechali hejnaliści z całej Polski. Zabrzmią miejskie hejnały

Już po raz 28. - tradycyjnie 15 sierpnia - w Lublinie zabrzmią miejskie hejnały. Ogólnopolski Przegląd Hejnałów to coroczna impreza, która łączy się z obchodami urodzin Lublina. W tym roku miasto skończy już 705 lat.
Zobacz wideo

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich odbywa się tradycyjnie na lubelskim Starym Mieście. W tym roku zjechało na niego 33 hejnalistów. Trębacze zawsze grają z balkonu Trybunału Koronnego, więc nie inaczej będzie i tym razem. 

Spotkanie jest otwarte, może wziąć w nim udział każdy. W tym roku ma szczególny charakter, bo organizatorzy wydarzenia zadedykowali je niepodległej Ukrainie. - Serdecznie zapraszam mieszkańców i turystów do uczestnictwa w zaplanowanych z tej okazji atrakcjach - mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Wystarczy ustawić się na placu przed Trybunałem, by móc posłuchać hejnalistów z różnych miast w Polsce.

Jak informuje Anna Czerwona z urzędu miasta, w przeglądzie wezmą udział hejnaliści m.in. z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Katowic, Olsztyna, Kalisza, Torunia i oczywiście także z Lublina. 

Lubelski hejnał jest odgrywany codziennie, w samo południe, z balkonu lubelskiego ratusza. Tradycja ta sięga co najmniej XVI wieku, kiedy po raz pierwszy został on zaprezentowany na wieży Kościoła Farnego św. Michała. Co prawda po drugiej wojnie światowej hejnalista grał na trąbce tylko przy szczególnych okazjach, ale to się zmieniło. W 1990 roku znany lublinianin, a jednocześnie klikon miejski, nieżyjący już Władysław Stefan Grzyb rozpoczął walkę o to, by hejnał był odgrywany regularnie, każdego dnia. Udało się - od 4 lipca 1991 roku tak się właśnie dzieje. Trębacz początkowo pojawiał się na balkonie Bramy Krakowskiej, a teraz - ratusza. 

Hejnalista korzysta z zapisu nutowego z 1685 roku. Przez prawie 25 lat funkcję tę pełnił w Lublinie Onufry Koszarny. Codziennie w południe grał hejnał Lublina. Robił to także przy okazji ważnych świąt czy na początku każdej sesji Rady Miasta. Gdy w 2016 roku odszedł z ratusza (a w 2019 roku zmarł), miasto musiało znaleźć nowego trębacza. Pana Onufrego zastąpili Tadeusz Godzisz oraz Piotr Ścibak.

Coroczna atrakcja

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie to coroczna atrakcja organizowana 15 sierpnia. To także symboliczne urodziny Lublina. Z tej okazji przygotowano m.in. cykl spacerów po mieście "Śladami dawnego Lublina". Do tego - w ratuszu - odbędzie się spotkanie hejnalistów i gości z przedstawicielami władz miasta i województwa oraz Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie. 

Lubelskie obchody zakończą się wieczorem na placu Litewskim, przy fontannach. O godz. 21 rozpocznie się multimedialny pokaz. Podczas widowiska zostaną pokazane trzy przedstawienia światło-woda-dźwięk: "Czarcia Łapa", "Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego" oraz "Sen o Mieście".

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów