Lublin świętuje Międzynarodowy Dzień Młodzieży. W samym centrum stanie specjalna strefa

W piątek na placu Litewskim w Lublinie pojawi się strefa Chill&Charge. Na terenach zielonych - od godziny 15 do 19 - młodzi ludzie będą mogli odpocząć, poleżeć na leżakach, ale też zasięgnąć informacji o ścieżkach rozwoju, wyjazdach zagranicznych, wolontariacie czy działaniach planowanych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Zobacz wideo

Powstanie strefy kreatywnego relaksu i miejsca, w którym młodzież będzie mogła zasięgnąć informacji na różne tematy - to z jednej strony świętowanie Międzynarodowego Dnia Młodzieży, a z drugiej - kolejna inicjatywa w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży. Lublin będzie nią w 2023 roku.

- Zapraszamy do wspólnego świętowania - mówi wiceprezydent Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, odpowiedzialna w mieście m.in. za kulturę i sport. - Chcemy, aby młodzi tego dnia skorzystali z kreatywnej strefy relaksu i znaleźli inspirację do podejmowania kolejnych wyzwań. Wspierając działania młodzieży, wspólnie dążymy do tego, by Lublin był coraz bardziej otwarty na młodych i pełen ich niezwykłej energii - dodaje pani prezydent. 

Na placu Litewskim można będzie m.in. porozmawiać z konsultantami Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży oraz Punktu Sieci Eurodesk Lublin. Można zapytać choćby o wyjazdy zagraniczne, np. w ramach uczelni. Będzie można również poznać szczegóły programu "Młodzież Inspiruje Dzielnice", dzięki któremu uczniowie i studenci mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego na realizację swoich projektów.

Miasto chce, by młodzież miała też szansę na relaks. Stąd leżaki i hamaki na placu Litewskim, ale nie tylko. W programie jest też wielka jenga, slackline, minikonkursy i kreatywne warsztaty. Do wygrania będzie dwudniowy karnet na Chonabibe Festiwal.

Natomiast w roku 2023 - gdy Lublin będzie już Europejską Stolicą Młodzieży - zaplanowano 73 wydarzenia podzielone na trzy sekcje: "Młodzież dla Miasta", "Miasto dla Młodzieży" oraz "Młodzież i Miasto". Na działania w 2023 roku zaplanowano 13 milionów złotych. Jak piszą inicjatorzy i pomysłodawcy projektu, "poprzez sieciowanie, partnerstwa, wymianę dobrych praktyk, chcą zebrać najlepsze pomysły na politykę młodzieżową", która wyrówna szanse rozwoju młodych ludzi i wzmocni ich znaczenie w życiu społecznym. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów