Śmieciowa rewolucja w Chełmie. Kosze pod ziemią i nowy punkt. Ma być bardziej estetycznie

Anna Gmiterek-Zabłocka
W Chełmie na Lubelszczyźnie rozpoczął się montaż podziemnych śmietników. To nowość. Kosze pod powierzchnią mają mniej rzucać się w oczy. Docelowo znajdą się w siedmiu lokalizacjach. Dołączą do nich też pojemniki półpodziemne. Wszystko w ramach nowego przetargu na selektywną zbiórkę odpadów.
Zobacz wideo

- Miejski system gospodarki odpadami komunalnymi wymagał kompleksowej modernizacji. Postanowiliśmy, że będziemy w tym celu aplikować o środki zewnętrzne. Jednocześnie założyliśmy, że projekt całego przedsięwzięcia będzie zawierał nowoczesne rozwiązania. Chcieliśmy, aby system był funkcjonalny i przyjazny dla mieszkańców, stąd decyzja o takich pojemnikach - mówi TOK FM Damian Zieliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chełm

Miasto wylicza atuty

Miastu zależało, by było estetycznie i by mieszkańcy - spacerując po centrum - nie musieli przechodzić między plastikowymi pojemnikami na odpady, z których niejednokrotnie wydobywa się nieprzyjemny zapach.

- Tego typu pojemniki, podziemne i półpodziemne, zajmują zdecydowanie mniej miejsca, ale są również najzwyczajniej w świecie ładniejsze od tradycyjnych kontenerów. Drugim istotnym elementem jest fakt, że znacząco niwelowane są nieprzyjemne zapachy, czyli zmora wielu osiedli. Odpady są bowiem składowane pod ziemią, gdzie panuje niższa temperatura i proces gnilny zachodzi wolnej - tłumaczy rzecznik chełmskiego ratusza. 

Pojemniki na odpady w ChełmiePojemniki na odpady w Chełmie Fot. Urząd Miasta Chełm

Zwraca uwagę na coś jeszcze - tego typu pojemniki rzadziej się opróżnia. - Wszystko dlatego, że mogą pomieścić więcej odpadów niż zwykłe kontenery - dodaje Zieliński. 

Montaż pojemników - zarówno podziemnych, jak i półpodziemnych - właśnie się zaczął. - Te pierwsze pojawią się w siedmiu lokalizacjach. Zamontowano je już m.in. przy Parku Wodnym. Docelowo znajdą się także przy placu Kupieckim czy stadionie miejskim. Natomiast półpodziemne pojemniki są sukcesywnie montowane na chełmskich osiedlach mieszkaniowych - słyszymy od rzecznika. Nasz rozmówca wskazuje, że już można je spotkać choćby na ulicach Ceramicznej czy Połanieckiej - w sumie będą w 80 miejscach na terenie Chełma. 

W ramach systemu w mieście pojawi się też 500 betonowych śmietniczek i 150 pojemników na psie nieczystości. Do tego wykonawca rozpoczął też budowę nowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. 

Pojemniki na odpady w ChełmiePojemniki na odpady w Chełmie Fot. Urząd Miasta Chełm

Jak informuje Damian Zieliński, projekt związany z pojemnikami ma kosztować siedem milionów złotych. - Wykonawca jest już wyłoniony. Natomiast cały projekt - w skład którego wchodzi również budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów - opiewa na ponad 11 milionów złotych - mówi Zieliński. Ponad 6,5 miliona to pieniądze unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Miasta różnie podchodzą do tematu segregacji śmieci i szukają skutecznych rozwiązań. Na przykład w Zamościu twierdzenia "to nie mój worek ze śmieciami" już nie przejdą. Od kwietnia - oddając odpady do tzw. PSZOK-ów - trzeba pokazać jeden z kilku dokumentów.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny