Z Lublina wzięli przykład inni. Karta dla dużych rodzin ma już 10 lat. "Jestem dumny"

Anna Gmiterek-Zabłocka
Lubelska karta "Rodzina trzy plus" obchodzi właśnie swoje 10. urodziny. Lublin był jednym z pierwszych miast, które taki dokument wprowadziło. - Jestem dumny, że taka inicjatywa stała się impulsem do podjęcia działań przez kolejne samorządy - mówił prezydent miasta Krzysztof Żuk.
Zobacz wideo

Karta "Rodzina trzy plus" to szereg zniżek do lubelskich instytucji kultury i sportu - miejskich, ale też prywatnych. To między innymi Akademia Małego Szofera działająca przy Alejach Zygmuntowskich, miejskie baseny w Aqua Lublin czy kluby fitness. Są zniżki na zakupy w lokalnych sklepach, a także na wykonanie zdjęć u lubelskich fotografów.

Z kartą można też taniej zrobić prawo jazdy albo pójść na wydarzenie kulturalne, np. do Centrum Spotkania Kultur. Są także liczne zniżki w gastronomii, niższe opłaty za usługi kosmetyczne i medyczne, przewozowe i szkoleniowe. W sumie miasto ma umowy z 220 partnerami. 

Lubelska karta 'Rodzina trzy plus'Lubelska karta 'Rodzina trzy plus' Fot. Urząd Miasta Lublin

- Jestem dumny, że taka inicjatywa narodziła się w Lublinie i stała się impulsem do podjęcia prorodzinnych działań przez kolejne samorządy w Polsce oraz wzorcem dla ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny - mówił na konferencji prasowej prezydent Krzysztof Żuk. 

- Wspieranie rodzin jest jedną z najważniejszych misji przypisanych miastom. Program "Rodzina Trzy Plus", który jest integralnym elementem naszej polityki rodzinnej, spotkał się z bardzo dużą przychylnością ze strony wszystkich mieszkańców. Stale dostosowujemy go do zmieniających się warunków i potrzeb - dodała z kolei wiceprezydent Lublina Monika Lipińska

Lubelska karta 'Rodzina Trzy Plus'Lubelska karta 'Rodzina Trzy Plus' Fot. Urząd Miasta Lublin

W sumie, w ciągu 10 lat obowiązywania programu, miasto wydało ponad 20 tysięcy kart "Rodzina trzy plus". Przysługują one każdemu mieszkańcowi Lublina - rodzicowi, który wychowuje co najmniej troje dzieci w wieku do 18. roku życia lub do 25. urodzin, gdy dziecko wciąż się uczy. Jest ona wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi takiej dużej rodziny. Miejsca, w których obowiązują zniżki, oznaczone są znakiem "Rodzina Trzy Plus". Co ważne, prawo do otrzymania karty nie ma związku z kryterium dochodowym.

W Lublinie zameldowanych jest blisko 50 tysięcy rodzin, z czego ponad 4 tysiące to rodziny z trójką i większą liczbą dzieci. W sumie w dużych rodzinach wychowuje się około 14,5 tysiąca pociech. - Wprowadzając szereg działań wspierających lubelskie duże rodziny, od dekady udowadniamy, jak ogromne znaczenie mają one dla rozwoju społeczności lokalnej - powiedziała wiceprezydent Lipińska. 

Nie tylko karta

Duże rodziny mogą też liczyć na inne bonusy i bonifikaty. Jest to choćby ulga w opłatach w prowadzonych przez miasto przedszkolach. Wysokość zniżki waha się od 50 procent dla jednego dziecka do 100 procent na trzecie i kolejne dziecko. 

W Lublinie od lat działa też bilet rodzinny dla członków tych rodzin, w których jest czworo lub więcej dzieci. Każdej osobie przysługuje bilet uprawniający do przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Kosztuje 10 złotych i jest biletem na cały rok. W sumie wydano ich już ponad 23 tysiące.

Dodatkowo dzieci z rodzin wielodzietnych mogą korzystać bezpłatnie ze szkolnych basenów. Osiem szkół co roku oferuje rodzinom bezpłatny wstęp na swoje pływalnie. Do dziś wydano ponad 4,5 tysiąca karnetów. 

Za działania w ramach programu "Rodzina Trzy Plus" Lublinowi przyznano liczne nagrody i wyróżnienia. Są to m.in. Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego czy honorowe tytuły "Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom" i "Miasto Przyjazne Rodzinie".

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z