Bardzo sucho w lubelskich lasach. Jeśli upał nie odpuści, możliwy zakaz wstępu

REKLAMA
Anna Gmiterek-Zabłocka
W lasach Lubelszczyzny obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego, a to oznacza, że ściółka jest bardzo sucha. Leśnicy apelują o szczególne środki ostrożności. Zakazu wstępu do lasów na razie nie ma, ale to prawdopodobnie tylko kwestia czasu.
REKLAMA

W większości nadleśnictw Lubelszczyzny w czwartkowe popołudnie obowiązywał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Chodzi m.in. o nadleśnictwa Kraśnik, Świdnik, Chełm, Mircze, Janów, Biłgoraj, Józefów czy Zwierzyniec.

REKLAMA

- Apelujemy o ostrożność w lesie i odpowiednie zachowanie. Nie rozpalajmy ognisk w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Nie wjeżdżajmy do lasów samochodem, nie rzucajmy na pobocze niedopałków papierosów, bo ściółka jest bardzo sucha - uczula Ewa Pożarowszczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. 

Do lasu wstęp zostanie zabroniony?

Na razie leśnicy nie zdecydowali się na wprowadzenie zakazu wstępu do lasów, ale jeśli upały będą się utrzymywać, taki zakaz może się pojawić. - Aby wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu, wilgotność ściółki leśnej musi być niższa niż 10 proc. przez pięć dni z rzędu. Wtedy miejscowy nadleśniczy może wprowadzić taki zakaz z uwagi na wysokie zagrożenie pożarowe - tłumaczy rzeczniczka. 

Leśnicy starają się być czujni. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych mają m.in. punkty alarmowo-dyspozycyjne, punkty prognozowania zagrożenia pożarowego czy 37 wież obserwacyjnych, w tym 27 z zamontowanymi kamerami. Na wyposażeniu leśników jest również samolot patrolowo-gaśniczy. 

W 2021 roku na terenie lubelskich lasów wybuchło 35 pożarów, które objęły powierzchnię ponad 41 hektarów. Straty przekroczyły 260 tys. zł. W tym sezonie, czyli od marca pożarów było już 36, na powierzchni ponad 30 hektarów.  

REKLAMA

Będzie gorąco

Kolejne dni to bardzo wysokie temperatury m.in. w powiecie zamojskim, tomaszowskim, janowskim i kraśnickim na południu województwa. Część podlubelskich gmin apeluje do mieszkańców o oszczędzanie wody - chodzi m.in. o gminy Łaziska, Konopnica czy Jastków. 

"W związku z wysokimi temperaturami oraz zwiększonym poborem wody z sieci wodociągowej na terenie gminy Konopnica, apeluję o racjonalne wykorzystywanie wody z wodociągu gminnego. Proszę o niepodlewanie trawników, ogrodów, upraw rolnych, sadowniczych i działkowych oraz napełniania basenów wodą z wodociągów gminnych" - napisał na Facebooku wójt gminy Konopnica Mirosław Żydek. 

W samym Lublinie rozpoczynają się nocne akcje odkomarzania. Będą trwały przez pięć kolejnych dni, z wyjątkiem weekendu. Odkomarzane tereny to m.in. Błonia pod Zamkiem, lasek przy ul. Zbożowej, Ogród Saski, teren wokół Stadionu Arena Lublin, ośrodek Graf Marina, park Abramowicki, park Akademicki, park Bronowice, park Jana Pawła II, pas zieleni wzdłuż Czechówki od ul. Wodopojnej do ul. Sikorskiego, plac Litewski, skwer Podzamcze i skwer przy placu im. Lecha Kaczyńskiego. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory