Zakaz makijażu i farbowania włosów. A o homofobii ani słowa. Na Lubelszczyźnie młodzież chce zmieniać szkolne statuty
Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że Lubelszczyzna - obok województwa świętokrzyskiego - wypada najgorzej w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT. W wielu szkołach nie ma możliwości zorganizowania Tęczowego Piątku, a uczniowie nie czują się w szkole bezpiecznie. W przypadku młodzieży transpłciowej część nauczycieli zwraca się do uczennicy czy ucznia imieniem z dziennika, a nie tak jak dana osoba chce być nazywana.
Młodzież z Lublina chce to zmienić, stąd pomysł na tzw. inkluzywne statuty. Inkluzywne, czyli włączające i niedyskryminujące. Młodzieżowa Rada Miasta Lublin wspólnie z twórcami Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT - przy wsparciu prawników - przygotowała propozycje zmian w szkolnych statutach. Chodzi o dodanie w nich kilku punktów.
Po pierwsze, pomysłodawcy chcą, by zapisać w nich, że zdrowie psychiczne uczniów podlega szczególnej ochronie. - Mamy falę depresji wśród młodych osób, falę zaburzeń emocjonalnych i chcemy w ten sposób zabezpieczyć prawa uczniów tak, by ich komfort bycia w szkole był zapewniony - mówi Inga Sobólska, rzeczniczka do spraw równości przy Młodzieżowej Radzie Miasta.
Zmieńmy szkolne statuty - apeluje młodzież z Lublina Fot. Anna Gmiterek-Zabłocka/TOK FM
W statutach miałby się również znaleźć zapis, że niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja oraz że wszelkie szkolne konflikty i nieporozumienia rozwiązywane są w oparciu o mediację rówieśniczą. - Zaczynamy od wysłania wniosków o zmianę statutów do sześciu szkół. Ale to dopiero początek większej zmiany. W 2023 roku Lublin ma być Europejską Stolicą Młodzieży, a dla nas niezwykle ważna jest równość. Kluczowe jest dla nas to, by uczniowie czuli się w swoich szkołach dobrze i bezpiecznie, by zawsze mogli być w nich sobą - mówi przewodniczący Młodzieżowej Rady Kamil Konieczny.
Pierwsze wnioski o zmianę statutów wędrują m.in. do szkół TEB Edukacja, II, III i XXIX LO w Lublinie. - Artykuł 68 Ustawy Prawo oświatowe zobowiązuje szkoły do tego, by placówki chroniły bezpieczeństwo swoich uczniów - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Między innymi dlatego proponujemy zapisy antydyskryminacyjne, które zapewnią ochronę młodzieży LGBTQ, ale też osobom z niepełnosprawnościami czy o innym statusie materialnym. Bardzo zależy nam też na mediacji rówieśniczej, która jest jednym ze sposobów przeciwdziałania przemocy na terenie szkoły - mówi Dominik Kuc, koordynator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBT.
Aktywista przyznaje, że Lublin i Lubelszczyzna wypadły w tym roku w rankingu najgorzej, ale to można zmienić. - Chcemy, aby statuty szkół, które często ograniczają prawa ucznia, mogły zacząć uczniów chronić. By chroniły prawa człowieka na terenie konkretnej placówki - mówi koordynator rankingu.
- Kończy się rok szkolny, zaraz będą się odbywać posiedzenia Rad Pedagogicznych. Uważamy, że jest to idealny moment na zmiany w statutach, dlatego teraz składamy nasze wnioski. Jest to też szansa dla szkół, bo do tej pory statuty to głównie ograniczenia dotyczące wyglądu uczniów i sposobów wyrażania siebie. A my chcemy, by te szkolne dokumenty przede wszystkim chroniły młodych ludzi i by dawały im przestrzeń do nauki - dodaje Inga Sobólska.
Jak mówił w rozmowie z TOK FM Domnik Kuc, w województwie lubelskim aż 42 proc. młodych osób podało, że nie czuje się w szkole bezpiecznie. Dodatkowo 72 proc. ankietowanych napisało, że regularnie widuje w szkole symbole nieprzyjazne dla społeczności LGBTQ. - To daje nam ponad trzy na cztery osoby, które coś takiego w szkole widziały - mówił Dominik.
-
TSUE wydał wyrok w sprawie o reformę polskiego sądownictwa
-
Polscy ochotnicy zaatakowali terytorium Rosji? Jest komentarz Rosjan
-
Prof. Markowski ostrzega przed "oszustwami wyborczymi, które się szykują". Jaką przewagę musi mieć opozycja w wyborach?
-
Wyrok TSUE miażdży PiS-owską reformę sądownictwa. "Znów mogą czekać nas kary"
-
"Widać dygocik". Władza przestraszyła się marszu 4 czerwca? "Wyrażają pogardę dla Polaków"
- Poszła popływać w Wiśle i już nie wypłynęła. Trwają poszukiwania młodej kobiety
- "Weaknesses" - jak sprytnie mówić o swoich słabościach
- Ziobro grzmi po wyroku. Atakuje TSUE. "Główny sąd europejski jest skorumpowany"
- Nagła zmiana pogody przed długim weekendem. IMGW: Opady, burze z gradem i ulewami
- Europa znów chętnie wsiada do pociągów, zwłaszcza nocnych. A w Polsce mamy do czego wsiąść?