Lublin. Duże zainteresowanie zajęciami dla dzieci z Ukrainy. "Zapisuję syna. Nie chcę, by siedział sam w domu"

Anna Gmiterek-Zabłocka
W Lublinie ruszają zapisy na Lato w mieście - cykl imprez, warsztatów, zabaw, wydarzeń sportowych dla dzieci i młodzieży. W tym roku - w obliczu wojny i w ramach integracji - miasto zdecydowało o włączeniu w nie również dzieci z Ukrainy. Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
Zobacz wideo

Lato w mieście potrwa w Lublinie od 25 czerwca do końca sierpnia. Właśnie ruszyły zapisy - zarówno dla polskich, jak i ukraińskich dzieci. W przypadku małych Ukraińców trzeba dzwonić na specjalny numer telefonu: +48 451 192 442. To zapisy w języku ukraińskim.

Dodatkowe miejsce na wydarzeniach związanych z wakacyjnymi atrakcjami w Lublinie są możliwe dzięki wsparciu miasta, ale też Polskiego Forum Pomocy Międzynarodowej oraz organizacji humanitarnej CARE International. Atrakcji i propozycji jest cała lista, w tym obozy dzienne, lekcje sportowe czy np. zajęcia plastyczne. 

Jak mówi nam Ina Kasprowicz, która prowadzi zapisy na zajęcia, już zgłosiło się kilkadziesiąt ukraińskich rodzin. Głównie na zajęcia sportowe, ale też kulturalne. Są to dzieci m.in. z Chersonia, Mariupola, Doniecka, Lwowa czy Równego. - To duże wsparcie dla ukraińskich rodzin - podkreśla Kasprowicz, która sama też trafiła do Lublina w obliczu wojny. 

Lato w mieście - Lublin - logoLato w mieście - Lublin - logo Fot. Urząd Miasta Lublin

Część ukraińskich mam pracuje i w wakacje nie miałby się kto zająć ich dziećmi. - Zapisuję syna na basen i może uda się na zajęcia piłkarskie. Nie chcę, by siedział sam w domu, gdy ja będę w pracy - mówi pani Olha z okolic Kijowa. - Te atrakcje dla naszych dzieci to duża rzecz. Wspólna zabawa i spacery sprzyjają wzajemnemu zrozumieniu, poznawaniu się. Bardzo się z tego cieszę i bardzo wam dziękuję - dodaje nasza rozmówczyni. 

W ofercie są m.in. półkolonie związane z nauką tańca sportowego, piłkarskie czy nastawione na naukę pływania na wakeboardzie. Z kolei Klub Uczelniany AZS UMCS zaprasza na wakacje z koszykówką, a Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA na lato w kajaku. 

Są też półkolonie w domach kultury. Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" przy ul. Chrobrego proponuje warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, zajęcia w plenerze, spacery i gry terenowe. A Klub Wspinaczkowy Kotłownia - we współpracy z Centrum Wspinaczkowym - zaprasza dzieci i młodzież w wieku 8-15 lat na pięciodniową naukę wspinania się. 

- Mieliśmy wcześniej przygotowaną ofertę zajęć w ramach akcji Lato w mieście. Dzięki dodatkowym środkom udało się przygotować dodatkowe miejsca dla dzieci z Ukrainy - mówi Anna Pajdosz, wicedyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Lublinie. Jak dodaje, dzieciom na zajęciach - m.in. w kwestiach komunikacyjnych - będą pomagać panie, które od kilkunastu tygodni pracują w szkołach. To nauczycielki z Ukrainy, które na czas wakacji znajdą pracę właśnie przy akcji Lato w mieście. - Jeśli okaże się, że na jakichś zajęciach potrzebni są jeszcze dodatkowi tłumacze, zapewnimy ich - dodaje Anna Pajdosz. 

Lekcje w schronisku dla zwierząt

Swoją propozycję na wakacje ma też Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Zaplanowane są lekcje edukacyjne dla dzieci, opowieści o zwierzętach, a także oprowadzanie po schronisku. Spotkania są zaplanowane w godzinach od 12 do 15 i będą to zajęcia dla dzieci w wieku od 10 lat. 

Bogatą ofertę przygotowały lubelskie biblioteki, w tym m.in. zajęcia z kultury oraz języka angielskiego dla dzieci i młodzieży, warsztaty edukacyjno-plastyczne, warsztaty literackie czy szkolenie z robotyki. Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza z kolei na warsztaty detektywistyczne "Na tropie", a filia nr 41 na Wyspę Smoków. 

W ramach Lata w Mieście dzieci mogą też skorzystać choćby z warsztatów robienia toreb z motywem roślinnym czy tworzenia kompozycji roślinnych. Będzie też można wykonać poidełko dla owadów. Organizowane są również bajkowe wakacje w kinie Bajka, w tym pokazy filmowe z dubbingiem w języku ukraińskim. Dzieci będą też mogły skorzystać z wielu obiektów sportowych, w tym basenów. Do tego Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego proponuje naukę prawidłowej techniki jazdy i bezpiecznego poruszania się po torach typu BMX Racing oraz Pumptrack. Z kolei Uczniowski Klub Sportowy "Żegluj" zaprasza na warsztaty żeglarskie. Wszystkie szczegółowe informacje - w tym o zapisach - przygotowane i po polsku, i po ukraińsku są TUTAJ.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny