Morawiecki z nagrodą od marszałka za pomoc uchodźcom. "To ludzie stanęli na wysokości zadania, a nie władza"

Premier Mateusz Morawiecki odebrał w poniedziałek w Lublinie honorową nagrodę Samorządowego Kongresu Trójmorza za pomoc Ukrainie i uchodźcom. - Ta nagroda przede wszystkim należy się wszystkim Polakom, którzy stanęli na wysokości zadania - skomentował Morawiecki.
Zobacz wideo

W poniedziałek w Lublinie ruszył Samorządowy Kongres Trójmorza - Forum Gospodarcze. Dotyczy on w dużej mierze wojny w Ukrainie. Podczas różnych debat mowa będzie o bezpieczeństwie energetycznym czy sytuacji na rynku rolnym po rosyjskiej agresji. Na samym początku kongresu marszałek Lubelszczyzny Jarosław Stawiarski wręczył jednak nagrodę honorową "Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza". Nagroda trafiła do premiera. 

- Nagroda zostaje przyznana w uznaniu wyjątkowych zasług w walce o niezawisłość Ukrainy. Jest to osoba konsolidująca działania w kraju, na arenie międzynarodowej, inspirująca kraje Unii Europejskiej do współpracy wokół słusznej sprawy wsparcia obrony Ukraińców przed najazdem rosyjskim. To osoba, dzięki której Polska zajmuje pierwsze miejsce w rankingu dotyczącym udzielania pomocy Ukrainie - zachwalał premiera Stawiarski. 

Dalej marszałek przekonywał, że polski rząd przygotował się na przyjmowanie uchodźców jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. - Dzięki temu błyskawicznie byliśmy w stanie zorganizować pomoc dla osób, które uciekały z Ukrainy przed wojną - mówił. Nie wspomniał jednak o tym, że to głównie Polki i Polacy - jako wolontariusze - zaangażowali się w wielką akcję pomagania. Zaprosili ukraińskie matki z dziećmi do swoich domów, zorganizowali pomoc na przejściach granicznych czy dworcach. W wielu miejscach oddolnie pomagają do dziś. 

Z sytuacji próbował wybrnąć sam Mateusz Morawiecki. - Ta nagroda przede wszystkim należy się wszystkim Polakom, którzy stanęli na wysokości zadania - to mało powiedziane. Dzisiaj Polska jest na ustach całego świata, podobnie jak to było przed 40 laty, w czasach Solidarności. (...) Niech ta nagroda będzie nagrodą symboliczną dla wszystkich Polaków, którzy tak przepięknie udzielają się i udzielali się w pomocy dla uchodźców z Ukrainy i w pomocy dla Ukrainy - mówił premier. 

- Ta nagroda powinna być przyznana Polkom i Polakom, społeczeństwu, a nie premierowi. To przede wszystkim ludzie stanęli na wysokości zadania, a nie władza. To bardzo nie na miejscu. Dobrze, że chociaż sam premier próbował ratować sytuację - mówi nam Ewa, wolontariuszka z Lublina, która od początku wojny pomaga uchodźcom. Była m.in. na granicy w Dorohusku, pomagała też w punktach relokacji uchodźców. 

Samorządowy Kongres Trójmorza to forum gospodarcze organizowane przez samorząd województwa lubelskiego, Lubelskie Centrum Konferencyjne i Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego. Obrady zaplanowano na poniedziałek i wtorek w Lublinie. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z