Po dwóch latach przerwy Lublin znów zatańczy poloneza

REKLAMA
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Lublin wraca do swojej wielkiej tradycji - wspólnego poloneza w święto Konstytucji 3 Maja. W korowodzie - sprzed ratusza na plac Litewski - przejdzie m.in. prezydent miasta, lokalni politycy i mieszkańcy.
REKLAMA
Zobacz wideo

Taneczny korowód przechodzi przez miasto co roku - w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do wspólnego tańca zapraszają mieszkańców Lublina członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Lublin im. Wandy Kaniorowej. W 2019 roku przez miasto przeszło kilkaset par. Nie brakowało polityków - lokalnych i nie tylko.

REKLAMA

Potem, przez dwa lata, z powodu pandemii i obostrzeń impreza nie mogła się odbywać. Teraz korowód powraca. Wyruszy we wtorek (3 maja) o godz. 13 sprzed lubelskiego ratusza. Pochód - na czele z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem - tanecznym krokiem przejdzie na plac Litewski. Tam zaplanowano koncert patriotyczny w wykonaniu lubelskich Kaniorowców oraz orkiestry wojskowej. 

DLOLUDLOLU Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Polonez to najstarszy z polskich tańców narodowych. Początkowo był tańczony na wsiach, podczas obrzędów weselnych. Potem przeniósł się do domów szlachty i na królewskie dwory. - Swoją największą popularność osiągnął w drugiej połowie XVIII wieku oraz na początku XIX wieku. Stanowił wówczas najpopularniejszy taniec towarzyski i na ten okres przypada czas jego najdynamiczniejszego rozwoju, w tym również w znaczeniu muzycznym - informuje dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Dziś jest tańczony m.in. na studniówkach - przez maturzystów i społeczność szkolną. Polonez jest też wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Polonez dla Lublina to nie wszystko

3 maja w Lublinie odbędzie się też - tradycyjnie - uroczysta sesja rady miasta w Trybunale Koronnym. Z kolei o godz. 11.30 na placu Litewskim lublinianie będą mogli wziąć udział w apelu z udziałem wojskowej kompanii honorowej. Zaplanowana jest też defilada kompanii honorowych, a także inscenizacja w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego w Lublinie. Na biało-czerwono rozbłyśnie stadion Areny Lublin.

REKLAMA

Podniesienie flagi na budynku ratusza w LubliniePodniesienie flagi na budynku ratusza w Lublinie Maciej Rukasz / rukasz.com

Tegoroczne obchody odbywają się w cieniu wojny w Ukrainie. Miasto zaprasza na nie również Ukrainki i Ukraińców. Od 30 kwietnia w Lublinie trwa polsko-ukraiński piknik integracyjny. W ramach tego wydarzenia 3 maja na placu im. Lecha Kaczyńskiego przy Centrum Kultury będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach improwizacji ruchowej, warsztatach cyrkowych czy pokazach dużych baniek mydlanych. Zaplanowano również pokaz fireshow w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze i spektakl "Gdzie jest Czerwony Kapturek?". 

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja będą też w innych miastach Lubelszczyzny. W Zamościu zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, ale też koncerty na Rynku Wielkim. Po południu wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego (o godz. 16.30), a później Zespół Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna". 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory