Okuliści z Lublina z supernowoczesnym sprzętem do operacji w 3D. Pomogą także rannym z Ukrainy

REKLAMA
Anna Gmiterek-Zabłocka
Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał właśnie nowoczesny sprzęt umożliwiający wykonywanie bardzo precyzyjnych operacji oka. To sprzęt w technologii 3D, o dużej rozdzielczości i dużych możliwościach powiększenia obrazu. Ma służyć m.in. do operacji wykonywanych rannym z Ukrainy.
REKLAMA

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska podkreśla, że uczelnia stara się na bieżąco podążać za nowościami w medycynie. Najnowszy zakup to jedna z takich inwestycji. - Bardzo mnie cieszy, że to urządzenie będzie spełniało swoje funkcje w ramach leczenia pacjentów w różnym wieku. Ale cieszy mnie też, że będzie ono wykorzystywane również w celach dydaktycznych, dla studentów i młodych lekarzy w ramach specjalizacji z okulistyki - dodaje rektor lubelskiej uczelni. 

REKLAMA

Urządzenie może być używane do przeprowadzania różnych zabiegów oka, w tym operacji zaćmy. Okulista widzi wszystko w specjalnych okularach, w formacie 3D, w dużej rozdzielczości. Dodatkowo można zastosować spore powiększenie obrazu. 

Okulary 3D do operacji okulistycznych w LublinieOkulary 3D do operacji okulistycznych w Lublinie Uniwersytet Medyczny w Lublinie

- To technologia przyszłości, którą będziemy wykorzystywali jako pierwsi w tej części Polski. Jest to jednocześnie najnowszy model w całym kraju - mówi okulista, prof. Robert Rejdak. - Dzięki temu będziemy mogli wprowadzać technologię cyfryzacji do medycyny. W grę wchodzi bezpieczne i precyzyjne leczenie całego spektrum chorób wymagających leczenia operacyjnego - dodaje okulista. 

Profesor podkreśla także, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie ma też plan stworzenia atlasu chorób oka w 3D. - Chcemy to zrobić razem z naszym Centrum Symulacji Medycznych. To ma być atlas patologii oka właśnie w technologii 3D - dodaje Robert Rejdak. 

REKLAMA

W Lublinie leczeni są także pacjenci z Ukrainy. Operowany był m.in. ciężko ranny ukraiński żołnierz z Czernihowa, który wynosił ranne dzieci z jednego ze zbombardowanych obiektów. W lubelskiej klinice znalazła się też 7-letnia Daryna ranna w trakcie ewakuacji czy pani Olena, która straciła wzrok w wyniku wybuchu bomby. Dzięki zabiegowi, który przeszła w Lublinie, znów zobaczyła swoje dzieci. W sumie przeprowadzono tu już kilkanaście podobnych operacji. 

- Bardzo się cieszę, że mamy w Lublinie Europejską Szkołę Okulistów. To niezwykle użyteczne, bo dzięki temu udało się wykonać kilkanaście operacji u dzieci, rannych w wypadkach wojennych, po prostu ratując im życie - mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska. 

Urządzenie do operacji okulistycznych w 3DUrządzenie do operacji okulistycznych w 3D Uniwersytet Medyczny w Lublinie

- Taki sprzęt oraz nowoczesna technologia jest teraz szczególnie potrzebna podczas leczenia pacjentów wojennych z Ukrainy - dodaje rektor.

REKLAMA

Kompleksowa pomoc dla ofiar wojny

Ale ofiarom wojny w Ukrainie pomagają nie tylko lubelscy okuliści. Stworzony został interdyscyplinarny zespół medyków różnych specjalizacji. - Sformułowaliśmy szczególną grupę bazową, w skład której wchodzi, poza wiodącą okulistyką, także jednostka chirurgii plastycznej, żeby zaopatrywać tych bardzo uszkodzonych pacjentów, głównie dzieci - tłumaczył prof. Wojciech Załuska. I dodawał, że aktywnie działają również oddziały położnicze, neonatologia czy obszar hematologii onkologicznej.

Obecnie Uniwersytet Medyczny w Lublinie organizuje pomoc dla wspomnianej pani Oleny, której uratowano wzrok i która razem z 5-letnimi bliźniakami zdecydowała się zostać w Lublinie. Kobieta pochodzi ze wschodniej Ukrainy. Przed wojną pracowała jako kucharka, a jej synowie chodzili do przedszkola. Kobieta obecnie przebywa w jednym z lubelskich akademików, ale uczelnia stara się znaleźć dla niej inne miejsce, na dłużej. Jednocześnie uruchomiono dla niej zbiórkę finansową. Numer konta można znaleźć na stronie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory