Lublin. Ponad 2 mln złotych na pomoc niepełnosprawnym. Co najmniej 150 osób może liczyć na osobistego asystenta

Lublin otrzymał 2,3 mln zł na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Urzędnicy się cieszą, bo to ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Dzięki tym środkom uda się wesprzeć co najmniej 150 osób, które potrzebują pomocy asystenta w sklepie, w domu czy urzędzie.
Zobacz wideo

Pan Marek jest osobą niewidomą. Stara się żyć samodzielnie, ale czasami napotyka na różne problemy. Gdy ma coś załatwić - np. w urzędzie - nie zawsze może liczyć na pomoc urzędnika. Bywa, że się gubi, nie może trafić we wskazane miejsce, nie potrafi wypełnić określonego dokumentu. Problemy bywają też w sklepie czy innych miejscach życia codziennego. Owszem, może liczyć na pomoc mamy. - Ale nie chcę wszędzie chodzić z mamą. Bo co to za samodzielność - mówi. Dlatego zamierza wystąpić o pomoc asystenta. 

Lublin otrzymał z Funduszu Solidarności 2,3 mln zł - to znacznie więcej niż przed rokiem, gdy było to tylko nieco ponad milion. Dzięki temu uda się pomóc większej liczbie osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o usługę asystenta osobistego. Wsparcie jest całkowicie bezpłatne. 

Właśnie rusza przyjmowanie wniosków o asystenta osobistego

Wnioski o asystenta osobistego mogą składać mieszkańcy, którzy posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. - Może to być osoba, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji bądź całkowicie niezdolna do pracy. Orzeczenie o niepełnosprawności jest warunkiem koniecznym, które trzeba dołączyć do wniosku - mówi Joanna Olszewska, dyrektor Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Lublin. 

Jak słyszymy, do realizacji usługi wybrane zostały trzy organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Synergia, Polski Związek Niewidomych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo. - To te organizacje, w ramach zadania przez nas zleconego, będą zatrudniać asystentów. Dany asystent będzie pomagał osobie z niepełnosprawnością przez określoną, przyznaną przez nas, liczbę godzin - mówi Olszewska. 

Zastępczyni prezydenta Lublina Monika Lipińska podkreśla z kolei, że pomoc asystenta daje osobom z niepełnosprawnością większą aktywność i niezależność, bo wiąże się ze wsparciem w codziennym życiu. Asystent może pomóc załatwić sprawy urzędowe, choćby złożenie wniosku o paszport czy  pomoc finansową, ale może też wybrać się ze swoim podopiecznym do sklepu, by pomóc mu w zakupach.

Może też - i to jest nowość - pomóc mu w domu, w przygotowaniu posiłku. - Chodzi o towarzyszenie osobie niepełnosprawnej tam, gdzie sama nie byłaby w stanie dotrzeć. W przypadku dzieci może to być również dowiezienie dziecka do szkoły i zabranie go z placówki - mówi Joanna Olszewska. 

Co ważne, usługa ta obejmuje również zabranie osoby z niepełnosprawnością na wydarzenie kulturalne - do muzeum, kina, teatru czy galerii sztuki.

Kto może być asystentem?

Liczba należnych godzin przyznawana jest w zależności od rodzaju niepełnosprawności. - W ubiegłym roku było to mniej więcej 60 godzin na osobę na miesiąc. Ale ta liczba może być też większa lub mniejsza - wszystko zależy od indywidualnej sytuacji  - tłumaczy pani dyrektor. 

Asystentami zostają osoby, które mają kwalifikacje w takich dziedzinach jak asystent osoby z niepełnosprawnościami, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka oraz fizjoterapeuta. Muszą się również wykazać co najmniej 6-miesięcznym doświadczeniem w pomaganiu osobom z niepełnosprawnością (chodzi o pracę, ale również wolontariat). 

Lublin od lat zatrudnia asystentów również w ramach swojego własnego, miejskiego programu. Tu pieniędzy jest jednak zdecydowanie mniej - około 260 tysięcy złotych rocznie. To kropla w morzu potrzeb, dlatego kwota 2,3 miliona zł z Funduszu Solidarnościowego może znacząco zmienić sytuację osób z niepełnosprawnością. Jak informują miejscy urzędnicy, kwota ta pozwoli na sfinansowanie ok. 50 tysięcy godzin usług asystenckich. 

Każdy kto chce się starać o asystenta osobistego, odpowiednie druki dokumentów do wypełnienia, w tym wniosek, znajdzie na stronie Urzędu Miasta Lublin. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z