Charków zostanie miastem partnerskim Lublina. Symboliczny gest wsparcia w obliczu wojny

REKLAMA
Anna Gmiterek-Zabłocka
Lublin współpracował z Charkowem od kilku lat, ale nieoficjalnie. Teraz prezydent Krzysztof Żuk chce, by to ukraińskie miasto stało się oficjalnym partnerem Lublina i by ukraińska młodzież miała szansę współuczestniczyć w wydarzeniach Europejskiej Stolicy Młodzieży, jaką Lublin będzie w przyszłym roku.
REKLAMA
Zobacz wideo

Charków to drugie co do wielkości miasto Ukrainy, położone około 40 km od granicy z Rosją. Przed wybuchem wojny mieszkało tu prawie półtora miliona osób. Miasto było silnym ośrodkiem uniwersyteckim, dużą rolę odgrywali w nim młodzi ludzie.

REKLAMA

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przygotował uchwałę, zgodnie z którą Charków ma dołączyć do grona miast partnerskich Lublina. Radni zajmą się nią w przyszłym tygodniu. W uzasadnieniu projektu czytamy m.in.: "Charków wsparł Lublin w staraniach miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Jednym z głównych celów polityki miejskiej Charkowa był rozwój młodych ludzi".

"W symbolicznym geście wsparcia chcemy podnieść status naszej współpracy do partnerstwa miast" - pisze prezydent Lublina. 

W 2023 roku Lublin będzie Europejską Stolicą Młodzieży. Prezydent chciałby, by w wydarzenia, które będą z tym związane, mogła być zaangażowana m.in. młodzież z Charkowa. Część tych osób schroniła się właśnie w Lublinie, uciekając przed wojną. "Głęboko wierzę, że w przyszłym roku młodzież z Charkowa, jak i z innych ukraińskich miast, będzie uczestniczyć w wydarzeniach Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie" - pisze Żuk. 

Europejska Stolica Młodzieży, czyli młodzież przejmie stery

Lublin zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży jako pierwsze miasto w Polsce. Jury uznało, że to właśnie niepowtarzalna energia miasta, jego klimat i inspirujące pomysły młodzieży powinny zostać docenione. Pomysł oparto na trzech filarach: Miasto dla Młodzieży, Młodzież dla Miasta oraz Młodzież i Miasto.

REKLAMA

Europejska Stolica Młodzieży - LublinEuropejska Stolica Młodzieży - Lublin Urząd Miasta Lublin

Chodzi o cykl ponad 80 wydarzeń m.in. sportowych i kulturalnych, w tym festiwale. Budżet na ten cel w roku 2023 roku to ponad 13 milionów złotych. We wszystko mają być zaangażowani młodzi mieszkańcy Lublina. "Docelowo chcemy wypracowywać pomysły na politykę młodzieżową, programy, konkretne działania wspierające aktywność obywatelską osób w wieku 10-30 lat" - napisali twórcy aplikacji. 

W ramach konsultacji przy staraniu się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, młodzi ludzie mówili o swoich oczekiwaniach. Wspominali m.in. o tym, że chcą być włączani w dyskusje z miastem chociażby w dziedzinie edukacji czy kryzysu klimatycznego.

Podkreślali również, że potrzebują miejsc dla siebie - własnej przestrzeni, którą sami mogliby zarządzać. I to się właśnie dzieje. W czwartek prezydent podpisał umowę o współpracy z IKEA. Na mocy porozumienia w budynku przy ul. Peowiaków 11 powstanie przyjazna przestrzeń dla młodych ludzi. - To miejsce ma pełnić szereg kluczowych zadań w zakresie włączenia młodzieży w działania na rzecz ich miasta, a także miasta na rzecz rozwoju młodych - mówił na konferencji prasowej Krzysztof Żuk. 

REKLAMA

IKEA zaprojektuje i urządzi młodzieżowe miejsce spotkań. Wiadomo, że lokal będzie się składał z kilku stref - pojawi się duża przestrzeń warsztatowa, pomieszczenie do kameralnych spotkań czy przyjmowania gości oraz część socjalna z kuchnią. Młodzież zastanawia się obecnie nad programem, który będzie mógł być tu realizowany i nad nazwą dla tej przestrzeni. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory