Blisko 100 uchodźczych rodzin dostało zasilone karty prepaid. Na razie w ramach pilotażu

Blisko sto rodzin z Ukrainy dostało karty do bankomatu, zasilone pieniędzmi. Mowa o uchodźcach z Ukrainy, którzy trafili do Lublina. Pilotażowy program jest realizowany w ramach współpracy z UNHCR i Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Zobacz wideo

Do prawie 100 rodzin trafiły tzw. karty przedpłacone. Na wszystkich łącznie znalazło się - na start - ponad 100 tysięcy złotych (na pierwszy miesiąc). Kwoty wsparcia są różne, zależą od sytuacji rodziny czy liczby dzieci. To na razie program pilotażowy. Ruszył w Lublinie, ale - jak informują przedstawiciele Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) - niebawem z podobną pomocą dotrą też do uchodźców w innych miastach. Program pilotuje Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, wspólnie z miastem i Lubelskim Społecznym Komitetem Pomocy Ukrainie.

"Ucieszyłem się, że ukraińskie rodziny uchodźców - kobiety z dziećmi czy pary starsze z wnukami - korzystały dziś z kart w bankomatach i sklepach. 'Gotówka na podstawowe potrzeby' ma zabezpieczyć natychmiastowe potrzeby uchodźców w ciągu pierwszych 3 miesięcy po ich przybyciu, w tym czynsz" - pisze szef PCPM Wojciech Wilk.

- Często, wspierając uchodźców, dajemy im to, co mamy. Jeśli mamy codziennie kapuśniak, dajemy im codziennie kapuśniak. Jeśli mamy pomidorową, dajemy pomidorową. A człowiek zupełnie inaczej się czuje, gdy ma prawo wyboru. Gdy dostaje kartę, na której są pieniądze i sam może sobie zrobić zakupy w sklepie - mówi Krzysztof Stanowski, dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej w lubelskim ratuszu, a jednocześnie członek Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie. - Taka pomoc w postaci karty jest niezwykle ważna, bo z jednej strony daje wolność wyboru, a z drugiej jest racjonalna z ekonomicznego punktu widzenia - dodaje.

Karty przedpłacone mają być zasilane raz w miesiącu, na razie - w ramach pilotażu - przez najbliższe trzy miesiące. Uchodźcy z Ukrainy mają też dostać wsparcie ze strony państwa. W tym celu będą musieli mieć nadany numer PESEL. Samorządy zaczną przyjmować wnioski od najbliższej środy. Będzie to duże wyzwanie organizacyjne.

W Lublinie ma powstać w tym celu specjalny punkt obsługi wyłącznie Ukrainek i Ukraińców. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że będzie się mieścił na lubelskiej Icemanii (lodowisko przy Zygmuntowskiej). Osoby uciekające przed wojną mają dostać ulotki z informacją co, jak i gdzie załatwić.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj ->  

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z