Lublin. "Uruchamiamy pomoc dla zwierząt z Ukrainy". Potrzebna karma i transporterki

- Wiele osób opuszcza Ukrainę wraz ze swoimi czworonożnymi członkami rodziny, dlatego kolejną formą wsparcia, którą uruchamiamy, jest pomoc dla tych zwierząt - mówi prezydent Lublina. W mieście ruszyła zbiórka karmy i transporterków. Będą organizowane też porady lekarzy weterynarii.
Zobacz wideo

Urząd w Lublinie - razem z tutejszym schroniskiem dla bezdomnych zwierząt, Fundacją 8kolor oraz sklepami zoologicznymi - prowadzi zbiórkę karmy dla zwierzaków z Ukrainy. Chodzi nie tylko o jedzenie dla psów i kotów, ale także ptaków ozdobnych oraz gryzoni. Organizatorzy akcji podkreślają, że opakowania karmy nie powinny być duże, aby łatwo można było je potem przewieźć. Przyda się również woda w małych butelkach oraz miski na jedzenie. W trybie pilnym zbierane są też transportery do przewożenia zwierząt, szczególnie tych małych. Często Ukraińcy zabierali swoich podopiecznych tak, jak stały - na ręku albo w zwykłej torbie. W związku z tym istnieje realna groźba ucieczki czy zgubienia się.

Rodziny z Ukrainy, które przyjechały do Lublina z psem, kotem czy chomikiem, mogą poprosić o karmę pod numerami telefonów: 81 466 26 42 lub 500 091 208 (schronisko), lub 666 688 43 (Fundacja 8kolor). Natomiast osoby, które chcą przekazać dary na rzecz zwierzaków, mogą to zrobić m.in. w schronisku dla zwierząt przy ul. Metalurgicznej 5, w sklepie zoologicznym Leopardus w Galerii Felicity albo w sklepie zoologicznym Zoocentrum przy Drodze Męczenników Majdanka 74L.

- Zebrane, a następnie przekazane dary, zwiększą bezpieczeństwo zwierząt, które często przewożone są na rękach lub w torbach i poprawią ich warunki podczas dalszej podróży. Zachęcam do udziału w akcji - mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Będzie wsparcie specjalisty

Dodatkowo organizowane mają być również porady dla zwierząt. Chodzi o sytuacje, gdy pies czy kot wymaga wizyty u lekarza weterynarii. Ma w tym pomóc Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, na którym jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej i szereg klinik. Pomoc ma być udzielana w porozumieniu z marszałkiem Lubelszczyzny - szczegóły mamy poznać w przyszłym tygodniu. Chodzi m.in. o leczenie zwierząt, które wraz z uchodźcami z Ukrainy przyjeżdżają do naszego województwa.

Pomagają weterynarzom z Ukrainy

Z inicjatywy Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prowadzona jest zbiórka funduszy na leki oraz środki opatrunkowe dla lekarzy weterynarii, którzy zostali we Lwowie. Lwów jest bardzo bliski Lublinowi, m.in. ze względu na wieloletnią współpracę z naukowcami z Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii. Zbiórka na rzecz Lwowa jest prowadzona na terenie Innowacyjnego Centrum Patologii i Terapii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Głębokiej 30 oraz w budynku Collegium Veterinarium przy ul. Akademickiej 12.

Pieniądze można również  wpłacać na konto działającego przy uczelni Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie:  Bank BPS Lublin: 95 1930 1709 2001 0020 6037 0001 z dopiskiem: "Pomoc dla Ukrainy".

Zwierzęta, które są przywożone do Polski, mogą być zbadane przez lekarza weterynarii już na przejściu granicznym, w ośrodku recepcyjnym. Jak informuje rząd, prawie 60 lekarzy weterynarii codziennie na granicy polsko-ukraińskiej prowadzi badania stanu zdrowia zwierząt, sprawdza identyfikację i wykonuje szczepienia przeciwko wściekliźnie. "Działania te prowadzone są w ramach wdrożonych specjalnych procedur oraz regulacji obowiązujących na zewnętrznej granicy UE" - czytamy na stronach rządowych.

Co ważne, jeśli przy wjeździe do Polski nie udało się zbadać zwierzaka, zaszczepić go czy zaczipować, można to zrobić w każdej chwili, w zakładach leczniczych dla zwierząt - ich lista jest dostępna na stronie Lubelskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z