Lublin. Muzycy nagrywają nietypowy hymn dla Ukrainy. "Wszyscy mieliśmy wypieki, że możemy to razem zrobić"

Wojciech Cugowski i inni muzycy z Lublina nagrywają hymn dla Ukrainy. To jeden z największych przebojów grupy Deep Purple "Child in time", w nieco zmienionej wersji. - Chcemy wesprzeć naszych braci i siostry z Ukrainy. Bierzemy udział w zbiórkach, ale jesteśmy muzykami, więc chcemy w ten muzyczny sposób również się udzielić - mówi jeden z wykonawców.
Zobacz wideo

Jak mówi nam Wojciech Cugowski, muzycy wyrażają siebie właśnie przez muzykę. - Chcemy zwrócić uwagę na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, co nas przecież bardzo dotyczy, bo jest tak blisko naszego kraju. Poza tym, to co nagrywamy, to piękna muzyka. To utwór zespołu Deep Purple, który w swojej wymowie jest antywojenny. Nie trzeba tu nic dodawać - stwierdza Cugowski.

W nagrywanym - przearanżowanym nieco - utworze rockowe dźwięki mają się przeplatać z muzyką etniczną, ukraińską w wykonaniu lubelskiej Orkiestry Świętego Mikołaja. Pojawią się takie instrumenty jak cymbały, fleciki czy cymbały wileńskie. - Ważne jest to, żeby uczestniczyć w tym, co się dzieje. Czy tym naszym wpływem na rzeczywistość może być tworzenie muzyki? Trudno powiedzieć, ale musimy to robić, warto - mówi Adam Drath z zespołu BAJM.

Pomysłodawca - historyk

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest historyk dr Mariusz Zajączkowski, który od lat zajmuje się relacjami polsko-ukraińskimi w swoich badaniach naukowych. Przed laty grał w zespole rockowym i stąd zna innych muzyków z Lublina. Ma też w Ukrainie wielu przyjaciół. - Z jednym z nich jestem w stałym kontakcie. Namawiałem go kilkukrotnie, by wyjechał spod Kijowa, ale nie chce. Ostatnio napisał mi, abym już więcej go nie namawiał. Muszę to uszanować - mówi Zajączkowski.

Muzycy nagrywają hymn dla UkrainyMuzycy nagrywają hymn dla Ukrainy Anna Gmiterek-Zabłocka, TOK FM

Dlaczego akurat "Child in time"? - Uznałem, że skoro to jest utwór antywojenny, znany na całym świecie, jest moim ulubionym, to trzeba to wykorzystać - informuje pomysłodawca. - Postanowiłem zaprosić muzyków do wspólnego projektu. Pierwsze, co zrobiłem, to napisałem do Wojtka Cugowskiego. Odpowiedź była błyskawiczna. Powiedział, że weźmie w tym udział - dodaje Zajączkowski, który będzie też jednym z wokalistów, obok Cugowskiego i Michała Denisa.

W projekcie udział bierze też Maria Dobrzańska, klawiszowiec grupy BAJM. - Gdy spotkaliśmy się pierwszy raz, kilka dni temu, na próbie, wszyscy mieliśmy wypieki, że możemy to razem zrobić - przyznaje. - Jeden z moich dziadków, który przeżył wojnę, mówił mi kilkanaście lat temu: "Marysiu, ucz się historii, bo historia lubi się powtarzać". Pomyślałam sobie wtedy, że przecież już na pewno nie będzie wojny. I to była pierwsza myśl, która pojawiła się w mojej głowie teraz, w dniu wybuchu wojny w Ukrainie. A druga rzecz, to taka, że jestem samotną mamą i muszę chronić swoje dzieci - tłumaczy dalej Dobrzańska.

Muzycy nagrywają hymn dla UkrainyMuzycy nagrywają hymn dla Ukrainy Anna Gmiterek-Zabłocka, TOK FM

- Tekst Deep Purple nawiązuje wprost do tego, co dzieje się aktualnie za wschodnią granicą. Chcemy wesprzeć naszych braci i siostry z Ukrainy. Oczywiście bierzemy też udział w zbiórkach, ale tutaj - jako że jesteśmy muzykami - chcemy w ten muzyczny sposób również się udzielić - mówi Michał Denis, wokalista zespołu Machina.

Wokale i część rockowa jest już nagrana. Teraz trzeba dograć część ukraińską, folkową. Całość powinna być gotowa pod koniec przyszłego tygodnia.

Teraz z kodem: UKRAINA odsłuchasz każdą audycję i podcast TOK FM. Aktywuj kod tutaj

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny