Lublin. Apelowali do miasta, by pomogło w promocji lokalnych organizacji. "Z przykrością przyjąłem odpowiedź"

REKLAMA
Fundacja Wolności z Lublina zgłosiła się do miasta z propozycją, by wsparło lokalne organizacje w związku z akcją przekazywania 1 procenta z podatku. Oczekiwanego wsparcia nie dostała. - Z przykrością przyjąłem odpowiedź na nasz wniosek - mówi prezes fundacji.
REKLAMA
Zobacz wideo

Władze Lublina od kilku lat walczą o to, by mieszkańcy swoje roczne rozliczenia z fiskusem robili właśnie w mieście. Chodzi przede wszystkim o osoby, które mieszkają pod Lublinem, ale dojeżdżają do miasta do pracy, na studia czy z dziećmi do przedszkola i szkoły. 

REKLAMA

Jest nawet specjalna loteria, w której - po rozliczeniu się w Lublinie - można wziąć udział. Do wygrania są m.in. hulajnogi, rowery, smartfony, a nawet samochód o napędzie hybrydowym. Miastu zależy na podatnikach, bo czym więcej rozliczeń, tym więcej pieniędzy trafi do miejskiego budżetu. A w tym roku - w związku z Polskim Ładem - budżet ten jest wyjątkowo napięty. Na zmianach w systemie podatkowym Lublin może stracić nawet 130 milionów zł.

- Dlatego szczególnie w tym roku ważne jest rozliczanie podatków w Lublinie. To realne wparcie miasta, z którego infrastruktury i dóbr codziennie korzystamy. Poprzez wskazanie w deklaracji Lublina jako miejsca zamieszkania decydujemy o tym, że wypracowany przez nas podatek zasili budżet naszego miasta i przyczyni się do wzrostu jego dochodów i rozwoju - mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Apelują o 1 procent dla lokalnych fundacji

Podobny pomysł do kampanii promującej rozliczanie się w Lublinie zgłosiła jedna z lokalnych organizacji pozarządowych. Fundacja Wolności od lat działa na rzecz jawności w życiu publicznym. Zebrała dane dotyczące tego, komu mieszkańcy Lublina przekazują swój 1 procent z podatku. Okazało się, że lublinianie częściej dzielą się tym procentem z organizacjami z innych regionów kraju lub działającymi w całym kraju.

- Podatnicy rozliczający się w I i III Urzędzie Skarbowym w Lublinie, czyli w urzędach obejmujących swym zasięgiem Lublin i powiat świdnicki, w 2020 roku przekazali na rzecz organizacji pożytku publicznego 9,88 miliona złotych, a w 2021 roku 11,28 miliona złotych. Natomiast organizacje z Lublina i powiatu świdnickiego otrzymały w 2020 roku 7,51 mln złotych, a w 2021 roku 7,67 miliona złotych - wylicza prezes fundacji Krzysztof Jakubowski.

REKLAMA

I właśnie dlatego organizacja zaproponowała prezydentowi Krzysztofowi Żukowi, by - poprzez zachęcanie do rozliczania podatku w Lublinie - przekonywał również do przekazywania 1 procentu na rzecz lubelskich organizacji. - Gdyby wszyscy mieszkańcy Lublina i powiatu świdnickiego przekazali 1 procent podatku tutejszym organizacjom pożytku publicznego, to w ubiegłym roku trafiłoby do nich około 18,5 miliona złotych - przekonuje Krzysztof Jakubowski.

Fundacja zaproponowała z jednej strony, by do loterii "Rozlicz PIT w Lublinie" dodać dodatkowy los dla osób, które swój 1 procent zostawią w mieście. Z drugiej zaś, by na materiałach promocyjnych dotyczących loterii - choćby w prasie czy w internecie - zachęcać do przekazania 1 procentu podatku na rzecz którejś ze 150 organizacji pożytku publicznego z Lublina.

Odpowiedź ratusza: Nie da się

Sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki odpisał fundacji, że działania dotyczące loterii - w tym dodanie nowego kryterium - wymagają dodatkowych zezwoleń, o które trzeba się starać z wyprzedzeniem.

"W przypadku wniosków odnoszących się do loterii promocyjnej, loterii audioteksowej oraz loterii fantowej, ich rozpatrzenie następuje w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. (…) Co powoduje, że w organizowanej w bieżącym roku kampanii 'Rozlicz PIT w Lublinie' nie ma możliwości realizacji w tym zakresie wniosku Fundacji" - napisał Wojewódzki.

REKLAMA

Co z umieszczeniem odpowiednich zachęt na stronach internetowych czy w materiałach promocyjnych loterii? Tu też nie ma zgody ratusza. Sekretarz miasta odpisał, że miasto bierze udział w innej akcji pod hasłem "ProcentujeMY" i w jej ramach namawia do przekazywania pieniędzy na rzecz lubelskich fundacji i stowarzyszeń.

- Z przykrością przyjąłem odpowiedź miasta na nasz wniosek dotyczący poszerzenia akcji "Rozlicz PIT w Lublinie" o zachęcenie mieszkańców do przekazania 1 procentu podatku lubelskim organizacjom pozarządowym - mówi Krzysztof Jakubowski. - Chcielibyśmy, by urząd miasta i prezydent włączyli się bardziej aktywnie w przekonywanie mieszkańców do pozostawienia 1 procentu w Lublinie, tak jak przekonują ich do rozliczenia podatku PIT - dodaje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory