Lublin. Test na COVID-19 pilnie potrzebny. NFZ uruchamia dodatkowe punkty

REKLAMA
Rośnie liczba osób, które zgłaszają się na testy na koronawirusa. W Lubelskiem konieczne było utworzenie dodatkowych punktów i wydłużenie godzin pracy tych już działających. - Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni pojawiło się 16 nowych punktów pobrań wymazów - informuje rzeczniczka NFZ Małgorzata Bartoszek.
REKLAMA
Zobacz wideo

Punkty pobrań to miejsca, w których można wykonać test PCR na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Na Lubelszczyźnie działa obecnie 61 takich punktów. - W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych - mówi rzeczniczka NFZ w Lublinie Małgorzata Bartoszek. Jak dodaje, wymazy są też pobierane u pacjentów w domach - w województwie lubelskim funkcjonuje bowiem 14 karetek wymazowych.

REKLAMA

Punkty pobrań są czynne w różnych godzinach, dlatego najlepiej sprawdzić ich dostępność na stronie lubelskiego NFZ. Są miejsca, gdzie wymazy są pobierane w godz. od 8 do 16 (m.in. Szpital MSWiA przy Grenadierów). Są jednak i takie, gdzie możemy skorzystać z tej możliwości do godz. 20. Tak jest m.in. w Szpitalu Wojskowym, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, w ALAB Laboratoria przy ul. Ceramicznej czy w Centrum Medycznym Luxmed przy Orkana 7 (tu nawet do godz. 20.30). 

Warto zaznaczyć, że w części punktów istnieje możliwość pobrania wymazu od pacjenta bez wysiadania z samochodu - tak jest m.in. przy Samodzielnym Szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie, przy Szpitalu MSWiA na Grenadierów czy przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy alei Kraśnickiej.

Dodatkowo pacjenci mogą też wykonać sobie testy antygenowe. Jest to możliwe w aptekach, laboratoriach oraz mobilnych punktach wymazowych, które zgłosiły chęć ich wykonywania. NFZ cały czas przyjmuje zgłoszenia od podmiotów, które są tym zainteresowane. - Obecnie mamy już ponad 20 takich zgłoszeń. To apteki i punkty pobrań lub laboratoria. Warto podkreślić, że nabór jest ciągły i otwarty - informuje Małgorzata Bartoszek z NFZ. Na test antygenowy nie potrzebujemy skierowania. Listę punktów można znaleźć w internecie.

Przypomnijmy, zlecenia na test PCR wystawia lekarz rodzinny czy dyżurny w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Dodatkowo skierowanie może sobie wygenerować w systemie także każdy z nas - pacjentów - jeśli mamy objawy, jak choćby gorączka, katar, kaszel, osłabienie. Wystarczy wejść na stronę i wypełnić ankietę. 

REKLAMA

Sytuacja epidemiczna na Lubelszczyźnie

W piątek nowo wykrytych zakażeń na Lubelszczyźnie było 2475, z czego 598 w samym Lublinie. 19 osób zmarło. W całym województwie zajętych jego 1050 łóżek covidowych, na blisko 1700 dostępnych. Liczba zakażeń jest nieco mniejsza niż przed tygodniem, kiedy wynosiła 3061. 

Przed kilkoma dniami wojewoda lubelski Lech Sprawka - w rozmowie z TOK FM - przyznał, że liczba nowych przypadków i hospitalizacji rzeczywiście jest stabilna. Wskazał jednak na inne niepokojące zjawisko. - Znacząco zwiększa się liczba dzieci w szpitalach - mówił. - Łóżek typowo dziecięcych dla pacjentów z COVID-19 mamy w regionie 62. (...) Widzimy jednak, że wolnych miejsc jest już niewiele. Dodatkowo w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie prowadzone są prace remontowe, co też jest pewnym utrudnieniem - wskazywał Sprawka. Uspokajał jednak, że gdyby sytuacja się nie unormowała, urząd wojewódzki szykuje pewien plan B.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory