Tu będzie jakby luksusowo i... zielono. Popularna Chmielna zmieni się nie do poznania

Nie tylko nowa nawierzchnia, ale przede wszystkim drzewa, krzewy i byliny mają zmienić oblicze Chmielnej, jednej z najpopularniejszych ulic w Warszawie. Pojawią się też miejsca, gdzie w cieniu roślin będzie można odpocząć. Według planów ratusza, inwestycja powinna być gotowa na koniec roku.
Zobacz wideo

O przebudowie ulicy Chmielnej w Warszawie mówi się od dawna. Konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty już w połowie 2021 roku i wygrała go pracownia RS Architektura Krajobrazu. Gdy jednak przyszło zmienić koncepcję w konkretny projekt, pojawiły się schody. Układ urbanistyczny Chmielnej wpisany jest bowiem do rejestru zabytków (od 2009 roku). Oznacza to, że wszelkie zmiany muszą się odbyć za zgodą mazowieckiego konserwatora zabytków Jakuba Lewickiego.

Ten początkowo nieco sceptycznie podchodził do obsadzenia Chmielnej szpalerem dużych drzew, co było najbardziej charakterystycznym elementem koncepcji. Po wymianie pism z ratuszem i architektami stanowisko konserwatora uległo jednak zmianie. - Dawniej mówiono, że zieleń i zabytki są wrogami, przeszkadzają sobie nawzajem. To było niesamowitym błędem! Na Mazowszu dokonaliśmy analizy miejsc, które wymagają zieleni. I właśnie jednym z takich miejsc jest ulica Chmielna - mówi Jakub Lewicki.

Zielona Chmielna

- Chmielna znowu stanie się wizytówką centrum naszego miasta - cieszy się przewodnicząca komisji ochrony środowiska Rady Warszawy Renata Niewitecka. - Posadzimy tu 95 drzew i dodatkowo 38 drzew przy ulicy Brackiej. Pojawi się również 9500 krzewów oraz 8500 blin. Ich lokalizacja została tak dobrana, żeby nie przeszkadzać tej zabytkowej przestrzeni - dodaje.

Twórcy projektu przekonują, że zmiana będzie diametralna. - Największy wpływ na wygląd ulicy będzie miało oczywiście wprowadzenie zieleni - stwierdza Patryk Zaręba z pracowni RS Architektura Krajobrazu. - Natomiast remontowi podlegać będą wszystkie pozostałe elementy zagospodarowania: pojawi się nowa posadzka, nowe umeblowanie, nowe oświetlenie. To wszystko na pewno sprawi, że pod względem wizualnym ta ulica naprawdę stanie się wizytówką - dodaje.

Remont ulicy Chmielnej i Brackiej, WIZUALIZACJERemont ulicy Chmielnej i Brackiej, WIZUALIZACJE mat. prasowe UM Warszawa

Materiały użyte do remontu mają być - jak słyszymy - "szlachetne i ponadczasowe". Będzie dużo kamienia. Pojawi się też drewno. Najważniejszym elementem ma być jednak wspomniana już zieleń.

- Ona będzie miała nie tylko funkcję ozdobną. Dzięki niej zmieni się mikroklimat tego miejsca. Będziemy wprowadzać takie rozwiązania, które pozwolą na zretencjonowanie wody opadowej, którą rośliny będą pobierać podczas upałów. Dzięki temu schłodzi się powietrze i poprawi jakość mikroklimatu - wyjaśnia architekt.

Kiedy ruszą prace?

Harmonogram prac, który narzuca sobie miasto na remont Chmielnej i Brackiej, jest dość napięty. W ciągu najbliższych tygodni ruszy przetarg, wykonawca ma być znany już w czerwcu. Start remontu planowany jest w sierpniu, a zakończenie w grudniu. Zieleń pojawiać się będzie systematycznie razem z kolejnymi oddawanymi etapami remontu.  

Dużym problemem Chmielnej są jednak pustostany. Nawet największa liczba drzew nie zdoła ich całkowicie zasłonić, choć miasto liczy na to, że właśnie drzewa ukryją trochę wstydliwy problem. Ratusz jakiś czas temu zlecił badania dotyczące tego, co decyduje o tym, czy chcemy wynająć jakiś lokal usługowy. Eksperci stwierdzili, że w tym przypadku decyduje przede wszystkim otoczenie - to, czy jest tam zielono i czy jest przestrzeń dla pieszych. Między innymi dlatego miasto zdecydowało się na wprowadzenie zieleni na Chmielnej.

Rafał Trzaskowski usprawiedliwił nieobecność uczniów na zajęciach Trzaskowski usprawiedliwił spóźnienie uczennicy do szkoły. Film jest hitem

- Niewiele jest budynków komunalnych na Chmielnej - mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens. - Przy okazji remontu ulicy chcemy wyremontować budynek przy Chmielnej 15, gdzie znajduje się przychodnia - zapowiada. Nowy blask zyskać ma też m.in. skwerek w okolicy Kina Atlantic. Tam pojawi się również fontanna. Nie do poznania zmieni się także tzw. skwer bukinistów, czyli miejsce bliżej Nowego Światu, gdzie często sprzedawane są książki. Tam z kolei pojawią się ławki, krzesła i lampiony.

Na Chmielną trudniej będzie także wjechać autem. Ta zmiana nie zostanie jednak wprowadzona od razu. - Docelowo cały obszar: Złota, Zgody, Chmielna i plac Pięciu Rogów będzie miał automatyczny system kontroli dostępu - zapowiada wiceprezydent miasta Michał Olszewski. - Jest kilka propozycji na stole, będziemy jednak o nich rozmawiać dopiero za rok, po remoncie Chmielnej - dodaje.

Panorama Warszawy To w Wilanowie jest najwięcej pól w Warszawie!

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z