Nowa linia kolejowa ma zaoszczędzić 7 minut w drodze nad morze. "Ale zniszczy nasze domy i siedliska zwierząt"

REKLAMA
Mieszkańcy gmin położonych na północny wschód od Warszawy sprzeciwiają się budowie nowej linii kolejowej. Chodzi o jedną z ważniejszych "szprych" Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spółka PKP PLK wylicza, że nowa linia skróci czas przejazdu z Warszawy do Gdańska i Olsztyna o 7 minut. Samorządowcy i mieszkańcy twierdzą, że przy okazji zdewastuje okolice.
REKLAMA
Zobacz wideo

Wieliszew protestuje. "Nie chcemy pendolino"

Sprzeciw wobec planowanej inwestycji jednoczy mieszkańców. Widać to, gdy odwiedza się podwarszawską gminę Wieliszew - inicjatora kampanii "Stop kolei, która niszczy". Od kilku lat okolica cały czas, dynamicznie się rozwija, z roku na rok rośnie liczba mieszkańców i nowych domów. Jak słyszymy na miejscu, sielankę chcą teraz zepsuć kolejarze, którzy wytyczyli w tym rejonie warianty nowej trasy kolejowej dla pociągów dużych prędkości.

REKLAMA

Planowana inwestycja to jedna z kluczowych tak zwanych szprych dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. W uproszczeniu zakłada "wyprostowanie" trasy między Warszawą a Nasielskiem, tak by spełniała parametry linii dużych prędkości. Według kolejarzy to pozwoli skrócić czas przejazdu między stolicą a Trójmiastem i Olsztynem o 7 minut.

Zdaniem mieszkańców i okolicznych samorządowców proponowane warianty doprowadzą do wielu wyburzeń (i to w miejscach, gdzie wcześniej nie brano pod uwagę budowy linii kolejowej) i bezpowrotnego zniszczenia terenów planowanego rezerwatu przyrody.

- Proponowane do realizacji warianty (…) ingerują w jedne z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu jakim jest dolina Narwi i jej otoczenie - ocenia przewodniczący Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł dr Łukasz Kozub.

Możliwe warianty

Rzeczywiście, w obydwu proponowanych wariantach (zaznaczonych na mapie na zielono i niebiesko) nowa linia przecięłaby nie tylko zabudowania, ale szeroki pas lasu, łąk i mokradeł na południe od Narwi. Gmina Wieliszew ma zamiar ustanowić w tym miejscu rezerwat przyrody.

REKLAMA

Warianty przebiegu linii kolejowej przez gminę WieliszewWarianty przebiegu linii kolejowej przez gminę Wieliszew Urząd Gminy Wieliszew

- Bronimy nie tylko naszych mieszkańców, ale także tych, którzy nie mogą zabrać głosu. Bo jak zapytać bielika, czaplę siwą czy bociana czarnego, czy podoba im się ta inwestycja? Mówimy o obszarze 20 kilometrów kwadratowych łąk. Wydaje mi się, że to nie jest często spotykane pod Warszawą, gdzie presja deweloperska jest ogromna. Prosimy o uszanowanie tego miejsca - mówił w rozmowie z TOK FM wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki.

- Jesteśmy przeciwni tej inwestycji. Ludzie sprowadzili się tu w poszukiwaniu spokoju i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Nie będziemy mieli żadnej korzyści z pendolino. Pociąg po prostu przejedzie i zniknie, a my zostaniemy ze zdewastowanym terenem. Nikt wcześniej nie planował, że w tym miejscu ma zostać poprowadzona taka kolej - dodawała Grażyna Kojro, mieszkanka wsi Skrzeszew znajdującej się tuż przy podmokłych łąkach.

Stąd postulaty, by kolejarze wzięli pod uwagę modernizację i rozbudowę już istniejącej linii z Gdańska do Warszawy (na mapie kolor fioletowy). Według wójta Wieliszewa to najkorzystniejsze rozwiązanie. - Nawet jeśli w ten sposób podróż skróci się o 4, a nie o 7 minut, to myślę, że warto się na to zdecydować. Zaoszczędzimy w ten sposób bardzo dużo pieniędzy. Mowa o miliardach złotych. Sam tunel [planowany w jednym z wariantów - red.] to według naszych szacunków miliard złotych - skwitował. Samorządowiec dodał, że takie rozwiązanie wsparłoby rozwój lotniska w Modlinie.

REKLAMA

W ostatnim czasie w gminie zorganizowano konsultacje społeczne w sprawie budowy linii. Przybyło na nie ponad tysiąc mieszkańców, eksperci i samorządowcy. Przez ponad 5 godzin trwała merytoryczna dyskusja z przedstawicielami kolei i projektantów. Mieszkańcy zapowiadają, że nie odpuszczą i będą bronić swojej okolicy. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory