Warszawa stworzyła "Przewodnik dla migrantek''. "Wyjątkowy, bo przeznaczony dla kobiet"

Anna Gmiterek-Zabłocka
Jak znaleźć mieszkanie, gdzie iść do lekarza, jak skutecznie szukać pracy - między innymi te zagadnienia omówione są w "Przewodniku dla migrantek", który powstał na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy w Akademii Leona Koźmińskiego. W jego opracowaniu pomogły trzy migrantki: Maria, An i Yasmin.
Zobacz wideo

"Przed Tobą przewodnik, który przygotowaliśmy właśnie dla Ciebie: kobiety, migrantki przybywającej do Warszawy. Pomoże Ci odnaleźć się w nowym mieście i nowym życiu" - piszą twórcy przewodnika.  Podkreślają, że jest wyjątkowy, bo przeznaczony właśnie dla kobiet. Powstawał we współpracy z trzema migrantkami: Marią - która przyjechała do Polski 15 lat temu, An - która wybrała Polskę siedem lat temu (na studia) i Yasmin - która do Polski przyjechała dziewięć lat temu z mężem i dwójką dzieci. 

W przewodniku znajdziemy m.in. praktyczne porady, jak korzystać z komunikacji miejskiej albo o czym pamiętać, gdy chcemy pójść do lekarza. Są też wskazówki związane z poszukiwaniem mieszkania, nauką języka polskiego czy korzystaniem z pomocy społecznej. Z przewodnika dowiemy się również, jak uzyskać nr PESEL, ale też jak założyć profil zaufany i do czego on służy. Są tam informacje o zasadach dotyczących segregacji i odbioru śmieci, prawa jazdy i ubezpieczenia samochodu, ale także spędzania czasu wolnego.

Autorki wskazują też, jak ważna jest legalizacja pobytu. "Pamiętaj, że w Polsce możesz przebywać legalnie przez ograniczony czas. Określa go wiza czy zgoda na pobyt w ramach ruchu bezwizowego. Jeśli planujesz zostać w Polsce dłużej, odpowiednio wcześniej zadbaj o legalizację swojego pobytu" - piszą autorzy publikacji.

Fragment 'Przewodnika dla migrantek'Fragment 'Przewodnika dla migrantek' Źródło: Akademia Leona Koźmińskiego

Duża część opracowania dotyczy poszukiwania pracy. Dla wielu migrantek to kluczowa kwestia, by móc się w Polsce usamodzielnić. - W poradniku zachęcamy migrantki m.in. do odwiedzenia portalu www.mojamigracja.org, stworzonego przez badaczki Akademii Leona Koźmińskiego - mówi prof. Izabela Grabowska, związana z Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością, działającym w Akademii Leona Koźmińskiego.

- Na specjalnie przygotowanej stronie umożliwiamy zdobycie informacji dotyczących posiadanych kompetencji, co przydaje się podczas tworzenia CV i rozmów o pracę. Poznanie siebie to drzwi do rynku pracy, na każdym etapie drogi zawodowej i w każdym miejscu, a z drugiej strony możliwość zobaczenia swoich wyników na tle innych osób - dodaje prof. Grabowska, która miała patronat merytoryczny nad publikacją.

Broszura powstała w ramach projektu "Connection - współpraca miast na rzecz działań integracyjnych", współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji. Została opracowana w czterech językach - po polsku, angielsku, rosyjsku i ukraińsku. Jest dostępna w internecie, można ją łatwo pobrać.

'Przewodnik dla migrantek''Przewodnik dla migrantek' Źródło: Akademia Leona Koźmińskiego

>> CZYTAJ WIĘCEJ WIADOMOŚCI Z WARSZAWY <<

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z