Kopernikowie zwiedzają za darmo. Wielkie świętowanie urodzin w CNK

Centrum Nauki Kopernik w tym roku świętuje 550. rocznicę urodzin swojego patrona. Z tej okazji - przez cały rok - wszystkie osoby o nazwisku Kopernik mogą do placówki wejść za darmo. - Nazwisko Kopernik zobowiązuje - uśmiecha się rzeczniczka prasowa CNK Katarzyna Nowicka.
Zobacz wideo

Centrum Nauki Kopernik wyliczyło, że w Polsce jest około 200 osób noszących takie samo nazwisko jak patron tego miejsca Mikołaj Kopernik. Mogą oni zabrać ze sobą osobę towarzyszącą i zwiedzić Centrum za darmo. - Osoba towarzysząca może oczywiście mieć już inne nazwisko - nadmienia Katarzyna Nowicka, rzeczniczka CNK.

Żeby jednak Kopernikowie mogli zwiedzać CNK, muszą wcześniej zadzwonić i zarezerwować bilety. Jeśli pojawią się w "Koperniku" bez zapowiedzi, może się okazać, że akurat tego dnia wszystkie wejściówki będą wyprzedane. Czasu jest dużo, bo akcja darmowego zwiedzania dla Koperników będzie trwała przez cały rok.

Kopernik w Koperniku?

To niejedyna atrakcja, którą przygotowało Centrum Nauki Kopernik. W okolicy dokładnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, czyli 19 lutego (choć wielu badaczy wskazuje, że Kopernik mógł urodzić się kilka dni później), w Centrum ma się pojawić… sam Mikołaj Kopernik. - To jest niespodzianka. Nie powiem dokładnie, jak to będzie wyglądało. Na pewno nie będzie to aktor, na pewno nie będzie to też hologram. Będzie to jednak Mikołaj Kopernik wyglądający jak on sam i będzie można z nim porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie czy nagrać film - mówi tajemniczo rzeczniczka prasowa.

Również w Planetarium (znajdującym się przy CNK) odbędzie specjalny pokaz. Pojawi się na ekranie w marcu, będzie nosił tytuł "Rewolucje Kopernika". Ten film pokaże niebo takim, jakie widział je Kopernik oraz to, jak zmieniała się wizja układu słonecznego.

W marcu otworzy się także Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Nie będzie to przestrzeń na kolejne wystawy i eksponaty. - Będzie to miejsce, gdzie można tworzyć różnego rodzaju rozwiązania, zwłaszcza związane z edukacją i rozwojem kompetencji przyszłości - wyjaśnia Nowicka. - Będziemy starali się tam tworzyć właśnie takie "przewroty Kopernikańskie". Bo trzeba wyjaśnić, że ten właściwy przewrót nie był czymś, co się wydarzyło z minuty na minutę. Musiało upłynąć trochę czasu, zanim teoria geocentryczna została powszechnie przyjęta. Mamy nadzieję, że w naszej pracowni będziemy tworzyć różne nowe rozwiązania edukacyjne, zbierając wokół siebie ludzi, którzy chcą coś zmienić, mają różne pomysły i szukają metod, żeby uczyć się przyjemnie i efektywnie oraz będą gotowi na rozwiązania, o których jeszcze dzisiaj nie wiemy - dodaje.

W tym roku w Centrum Nauki Kopernik zostanie również otwarta trzecia część wystawy stałej "Przyszłość jest dziś" poświęcona człowiekowi w przyszłości.

>> Więcej informacji z Warszawy znajdziesz tutaj <<

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny