Warszawa. Nowa pętla, a na niej ładowarki dla autobusów, które... nie działają

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem oddano do użytku nową pętlę autobusową przy ulicy Jana Ostroroga na warszawskiej Woli. Zastąpiła ona dotychczasowy kraniec Młynów. Pętla obsługuje linie 106 i 136, a budowano z myślą o autobusach elektrycznych. Okazuje się jednak, że zainstalowane tam ładowarki jeszcze nie działają.
Zobacz wideo

Nowa pętla na Ostroroga zlokalizowana jest u zbiegu z ulicą Wawrzyszewską, na tyłach cmentarza powązkowskiego. Znajdują się na niej dwa perony o długości 60 i 40 metrów, które mieszczą dwa autobusy 12-metrowe i trzy 18-metrowe. Jest też budynek socjalny dla kierowców, wiata dla rowerów z zielonym dachem z rozchodnika i wiaty przystankowe z panelami fotowoltaicznymi. Pętla zastąpiła dotychczasowy - krańcowy - przystanek Młynów na końcu ulicy Płockiej, gdzie było mało miejsca. Teraz przystanek Młynów, którego nazwę zamieniono na plac Pole Elekcyjne, jest przystankiem przelotowym.

Ładowarki są, ale nie działają

Na Ostroroga pojawiły się też ładowarki dla autobusów elektrycznych zainstalowane przez Miejskie Zakłady Autobusowe. Docelowo będą w nich ładowane autobusy obsługujące linię 106. Problem w tym, że zainstalowane ładowarki jeszcze nie działają. Jak dowiedzieliśmy się w MZA, ma to nastąpić w ciągu miesiąca. Najpierw do ładowarek muszą zostać podłączone liczniki prądu.

Potem konieczna będzie jeszcze odpowiednia zgoda od Urzędu Dozoru Technicznego. - Oczekujemy, że w ciągu miesiąca autobusy linii 106 będą mogły ładować się na Ostroroga - poinformował nas rzecznik prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych Adam Stawicki.

Niewielka pętla na Ostroroga została oddana z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Początkowo miasto miało problem z wyborem wykonawcy i dopiero za trzecim podejściem udało się go wybrać. Wiosną 2021 roku podpisano umowę z firmą Delta, która opiewała na 7,5 mln złotych. Inwestycja miała być oddana w drugim kwartale 2022 roku, ostatecznie autobusy zaczęły z niej korzystać w połowie stycznia.

W ramach inwestycji przebudowano fragment ulicy Ostroroga, powstały też nowe chodniki. 

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z