Muzeum POLIN szuka wolontariuszy. Akcja Żonkile wychodzi poza Warszawę

To już jedenasty raz, kiedy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję Żonkile. Co roku, 19 kwietnia, wolontariusze na ulicach Warszawy rozdają żółte papierowe kwiaty. Ten rok będzie wyjątkowy, bo w kwietniu minie dokładnie 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Zobacz wideo

- Po przerwie spowodowanej pandemią muzeum szuka wolontariuszek i wolontariuszy - mówi kierowniczka akcji Żonkile Zofia Bojańczyk. - Będą nie tylko rozdawać papierowe żonkile, ale także informować przechodniów o 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim - dodaje.

Jak czytamy na stronie muzeum, w tym roku wolontariusze będą mieli do rozdania aż 450 tysięcy kwiatów. "Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie największego przeludnienia getta, wiosną 1941 roku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą historie cywilów podczas powstania" - informują pracownicy placówki. 

- W ten sposób chcemy pokazać, że opór cywilów był tak samo ważny, jak tych, którzy walczyli z bronią w ręku - nadmienia koordynatorka akcji.

Jak się zgłosić?

Aby zostać wolontariuszem, należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej Muzeum POLIN i wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (na zoom). Czas na zgłoszenia trwa do 13 lutego. Co ważne - trzeba mieć ukończone 14 lat, być dobrze zorganizowanym i lubić pracować z ludźmi. - Niewielka wiedza o powstaniu w getcie, na tym etapie, nie jest przeszkodą - informuje Bojańczyk. - W ramach przygotowań do akcji nasi wolontariusze będą mieli zapewnione szkolenia, dzięki którym poszerzą wiedzę - dopowiada.

Akcja Żonkile w tym roku - po raz pierwszy - wychodzi poza Warszawę. 19 kwietnia pojawi się w pięciu innych miastach: Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie oraz Białymstoku. Zgłaszać mogą się zatem także osoby, które chcą wesprzeć akcję w wyżej wymienionych miastach. Szczegóły można znaleźć na stronie muzeum.

Żółte żonkile są symbolem wspólnej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Takie właśnie kwiaty, co roku, 19 kwietnia, przy pomniku Bohaterów Getta na Muranowie - składał Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej.

DOSTĘP PREMIUM

WE WSPÓŁPRACY Z