"To poruszające historie, do których warto zajrzeć". W kalendarzu zebrali wspomnienia 20 uchodźców
W obliczu wojny do Polski przybyło ponad milion uchodźców z Ukrainy. To głównie mamy z dziećmi, seniorzy i seniorki. Wielu z nich na co dzień potrzebuje wsparcia, którego udziela im m.in. Polskie Forum Migracyjne. Organizacja pomaga też uchodźcom z polsko-białoruskiej granicy. Jak słyszymy, potrzeb jest coraz więcej. Pojawiają się nowe wyzwania, którym trzeba sprostać, stąd wziął się pomysł na stworzenie kalendarza. Cały dochód z jego sprzedaży jest przeznaczony właśnie na pomaganie uchodźcom.
W kalendarzu o świętach i tradycjach w swoich krajach pochodzenia opowiada 20 bohaterów. Jedna z kobiet wspomina na przykład o tradycji skakania nad ogniskiem w marcu. Leyla z Czeczenii mówi o dzieleniu się z ludźmi w potrzebie, a Amsal z Afganistanu - o kobiecych śpiewach do świtu w noc sylwestrową.
- Na początku każdego miesiąca znajdziemy opowieść o jednym z krajów. Są to historie świąteczne, wspomnieniowe, z nutką tęsknoty. A jednocześnie na kartach poszczególnych dni są też pozaznaczane święta, które występują w całym roku kalendarzowym w poszczególnych krajach - mówi Katarzyna Sawko, koordynatorka wolontariatu w Polskim Forum Migracyjnym.
- Obecnie pomagamy bardzo wielu Ukrainkom i Ukraińcom, ale zależało nam, by w kalendarzu - choć symbolicznie - uwzględnić też osoby z innych krajów, z którymi na co dzień pracujemy. Są to i kraje dawnego Związku Radzieckiego, i Ameryka Łacińska, i Afryka. Są uchodźcy ekonomiczni i polityczni, ale też osoby, które trafiły do Polski, bo tu się zakochały. Wszystkim im daliśmy łamy kalendarza, by opowiedzieli o tym, co dla nich ważne - dodaje Sawko.
Migrantka Narges z Iranu, która w Warszawie prowadzi migrancki fitness dla kobiet, opowiada w kalendarzu m.in. o Nocy Jalda, kiedy kobiety spotykają się we własnym gronie, jedzą czerwone owoce, do świtu śpiewają i recytują poezję.
- Na mnie największe wrażenie wywiera chyba 7 kwietnia. To najważniejsze święto w Rwandzie, święto upamiętniające ludobójstwo. Tego dnia ludzie chodzą na cmentarze, a z kolei w Armenii tego samego dnia jest Dzień Macierzyństwa i Piękna. Jednocześnie w tym roku - tego samego dnia - wypada Wielki Piątek u katolików i trwa też żydowski Ramadan. Więc jeden dzień i tak różne okazje do świętowania - zauważa nasza rozmówczyni.
W przygotowanie kalendarza zaangażowana była m.in. wolontariuszka z Ukrainy Anna Doshchanska. - Podczas wywiadów część osób bardzo chciała opowiadać o ich tradycyjnej kulturze, muzyce, obyczajach. Niejednokrotnie te opowieści były dla nich trudne, ale bardzo chcieli je mi przekazać. To są ludzkie, poruszające historie, do których warto zajrzeć - mówi pani Anna. Autorką ilustracji jest jej rodaczka Yulia Tabenska, również z Ukrainy.
W kalendarzu są też opowieści o Polsce: Jose z Boliwii uwielbia Tłusty Czwartek, Marie z Rwandy dziwi się, że Polacy w kółko jedzą ziemniaki, a Angelina z Rosji i Kanady dziwi się, że Polacy są tak punktualni i odpowiedzialni.
Kalendarz jest oferowany przez Allegro Charytatywni. Cały dochód - idzie na cele statuowe warszawskiej fundacji Polskie Forum Migracyjne. To organizacja, która powstała w 2007 roku i od tego czasu działa na rzecz poszanowania praw cudzoziemców w Polsce. "Naszą misją jest wspieranie integracji osób, które migrują do Polski - tak, by stała się dla nich drugą ojczyzną" - przekonują na swojej stronie przedstawiciele Forum.
-
Mentzen buńczucznie: Nie musimy rządzić w 2023 roku. Możemy zrobić rząd w 2027 r. Całe życie przed nami
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
- Błażej Kmieciak rezygnuje z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii
- Ekspert analizuje tempo rosyjskich działań na Ukrainie. "To może być ostatni rozdział tego konfliktu"
- Komendant gorlickiej straży miejskiej brutalnie pobity. 19-laltkowi grozi do 10 lat więzienia
- Syndrom wypalenia zawodowego a L4. Czy można wziąć zwolnienie lekarskie na tę przypadłość?
- Zatrzymano dwie osoby podejrzane o współpracę z obcym wywiadem. Zbierały informacje o infrastrukturze krytycznej