"Każdego roku w Polsce znika populacja wielkości Kołobrzegu. Taka wiedza jest potrzebna, żeby nas obudzić"
Jeśli jakość powietrza jest średnia, płuca będą szare. Gdy ilość szkodliwych pyłów zawieszonych zwiększy się, płuca staną się ciemniejsze. - Taka wiedza jest nam potrzebna, żeby nas obudzić - wyjaśnia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Powietrze w Polsce mamy bardzo złej jakości. Dziś jest piękny, słoneczny i mroźny dzień, a to oznacza, że wieczorem w Warszawie na pewno będziemy mieli powietrze bardzo złej jakości. Smog skraca nam życie. Każdego roku w Polsce, z powodu zanieczyszczenia powietrza, umiera prawie 45 tysięcy osób. Każdego roku populacja wielkości Kołobrzegu znika - dodaje.
Kampania ma też zmieniać podejście m.in. mieszkańców Warszawy do tego, co myślą o czystym powietrzu. Ma ostrzegać, ale ma też zachęcać do zmian - np. do wymiany kopciuchów, ocieplenia domu czy zwrócenia uwagi na to, co wrzucamy do pieca.
"Mieszkańcy wielkich aglomeracji cierpią podwójnie"
W dzielnicach położonych na obrzeżach stolicy - takich jak Wawer, Rembertów czy Ursus - jest 6 tysięcy starych, nadal niewymienionych pieców. Problemem jest też smog "napływający" do Warszawy z okalających ją miejscowości, w których mieszkańcy korzystają z kopciuchów. Dodatkowo na jakość powietrza w stolicy wpływa ruch uliczny.
- Stoimy w centrum Warszawy, codziennie jadą tędy tysiące aut, ścierają klocki hamulcowe, opony, w suche dni wzbijają kurz - opisuje Siergiej. - Mieszkańcy wielkich aglomeracji cierpią podwójnie: latem mają smog samochodowy, a zimą ten z kopciuchów - dodaje.
Ekrany z wirtualnymi płucami znajdziemy w Warszawie przy popularnych skrzyżowaniach, np. naprzeciwko Dworca Centralnego - na rogu Alej Jerozolimskich i Chałubińskiego. Z kolei wewnątrz pojawiły się m.in. w galeriach handlowych czy na dworcach. Będzie ich jeszcze więcej.
Wirtualne płuca pokazują rzeczywistą jakość powietrza w miejscu, w którym się znajdują. To dzięki wbudowanym w nie czujnikom. Ekrany wiszące w budynkach mają czujniki wyprowadzone na zewnątrz. Aktualizują odczyty co 10 minut.
W całej Polsce podobnych ekranów pojawiło się 20 tysięcy. Zawieszono je w prawie 60 miastach.
-
"Piroman" Macron tylko "dolewa oliwy do ognia". Ekspert ostrzega. "To idzie w stronę jakichś śmierci"
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Rafał Trzaskowski lepszym kandydatem na premiera niż Donald Tusk? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
We Wrocławiu będą pilnować pomnika Jana Pawła II. "Bo wandale będą chcieli go zniszczyć"
- "Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
- Użytkowanie wieczyste do likwidacji. Morawiecki wyliczył, kto na tym skorzysta
- Ukraina. W okupowanym Melitopolu Rosjanie przygotowują fikcyjne wybory regionalne
- W aucie osobowym wiózł do babci siedmioro dzieci. Jedno na stojąco w bagażniku
- 17-latek nakleił na kanapkę promocyjną naklejkę. Grozi mu więzienie, bo "naraził sklep na stratę 5,49 zł"